Rynek polski Rynek wydawniczy

GUS o stanie gospodarki w listopadzie 2021

Podane przez GUS informacje o stanie gospodarki zaskoczyły ekonomistów:

  • produkcja przem. +15,2% R/R (prognoza: 8,5%)
  • produkcja prze-bud +12,7% (6,0%)
  • sprzedaż detaliczna (s) +12,1% (+8,5%)
  • inflacja CPI (ang. consumer price index) 7,8% (7,4%)

Powyższe wyniki dotyczą cen stałych.

W przypadku kategorii „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” wzrost sprzedaży (w cenach stałych) w stosunku do października wyniósł 12,5% (w październiku był to wzrost m/m o 4.1%. Odnotowano też wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących z 21,1% do 26,6%.

Analitycy PKO zwracają uwagę, że na wzrost sprzedaży detalicznej miał wpływ wzost sprzedaż tekstyliów i odzieży, oraz prasa i książki. Ewidentnie hitem gwiazdkowym w tym roku będą książki i ubrania.

Wysoka dynamika sprzedaży mogła być efektem przyspieszenia zakupów z uwagi na wzrost cen, a także narastającą falę pandemii w Polsce – zauważa Piotr Popławski, ekonomistka ING Banku Śląskiego.

Wzrost produkcji przemysłowej aż o 15,2 proc. rok do roku jest zdecydowanie wyższy, niż oczekiwali ekonomiści (konsensus, czyli medialne prognozy analityków lub ekonomistów zebranych przez agencję informacyjną, wynosił 8,5%).

Analitycy PKO zwracają uwagę na powszechne ograniczenia podażowe.

Szacunki wskazują, że w ostatnim kwartale 2021 r. PKB Polski urośnie o grubo ponad 5 proc.

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie 2021 r. były o 1,0% wyższe niż w październiku 2021 r. Podniesiono ceny we wszystkich sekcjach przemysłu. Największy wzrost cen zaobserwowano w sekcji górnictwo i wydobywanie – o 2,8%, w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 4,8%, a w górnictwie rud metali – o 1,8%. Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe zwiększyły się o 1,1%.

(źródło GUS)

Dodaj komentarz