Promocja!

PORTRETY PAŃ WYTWORNYCH

17,00 

Stanisław Wasylewski
ISBN 978-83-930461-3-0
F-t A-5; 144 strony, oprawa broszurowa

 

,,Kronika anegdotyczna i skandaliczna epoki stanisławowskiej. Korowód dam wysoko postawionych choć nisko upadłych” — czytamy w jednej z recenzji Portretów pań wytwornych. Przez karty tej książki przewijają się damy końca epoki rokoka m.in. Różyczka z Czarnobyla, Izabela Czartoryska, Amelia Mniszech, Julia Potocka — kobiety światowe, które potrafiły kochać, ale też nie­nawidzić, a gdy trzeba było nawet… zabijać.

Opis


Stanisław Wasylewski (1885-1953) – jeden z największych, choć dziś zapomnia­nych nieco polskich pisarz sławiących historię swego kraju. Sławił ją w anegdocie, w dziejach osób, szczególnie kobiet, które sobie upodobał, i to tych nie zawsze naj­wyższych lotów — ,,Kronika anegdotyczna i skandaliczna epoki stanisławowskiej. Korowód dam wysoko postawionych choć nisko upadłych” — czytamy w jednej z recenzji Portretów pań wytwornych. Przez karty tej książki przewijają się damy końca epoki rokoka m.in. Różyczka z Czarnobyla, Izabela Czartoryska, Amelia Mniszech, Julia Potocka — kobiety światowe, które potrafiły kochać, ale też nie­nawidzić, a gdy trzeba było nawet… zabijać. O każdej z nich można napisać oddziel­ną monografię, losy każdej z nich mogą posłużyć za scenariusz pasjonującego filmu przygodowo-historycznego.

Portrety pań wytwornych w zapowiedziach sygnowane były najpierw jako Kobie­ta polska wieku 18-tego. Ten roboczy tytuł zastąpiony został na szczęście bardziej wytwornym, tak jak wytworne było pierwsze wydanie książki w 1924 roku. Sześć lat później Wasylewski wznowił książkę pod innym tytułem — Twarz i kobieta. Było to wydanie dużo skromniejsze, natomiast merytorycznie różniło się nieznacz­nie (zabrakło postaci aktoreczki Salomei Dreszer, całość autor podredagował, zmienił niektóre tytuły rozdziałów). Ostatni raz Twarz i kobieta pojawiła się na księgarskich półkach w 1960 roku nakładem Wydawnictwa Literackie.

Po z górą 50 latach nasze wydawnictwo wraca do twórczości Wasylewskiego. Wracamy do pierwotnego tytułu, bardziej szlachetnego oraz, co najważniejsze, uwspółcześniamy tekst dzieła. Pozycje Wasylewskiego, szczególne te z lat 20. XX wieku w warstwie językowej trącą już myszką. Dla współczesnego czytelnika wiele zdań autora może być mało czytelnych, a wręcz trudnych do przebrnięcia. Dlatego też, chcąc przywrócić Wasylewskiego młodzieży odważyliśmy się nieco „uwspółcze­śnić” tekst, redagując go zgodnie z dzisiejszymi wymogami językowymi, wprowa­dzając minimalne, aby nie naruszyć kompozycji autora, poprawki. Mamy nadzieję, że Stanisław Wasylewski, patrząc gdzieś tam zza chmur na swe stare-nowe dzieło, nie poczyta nam tego za złe — wszak czynimy to dla jego dobra.

 

SPIS TREŚCI

Sybilla z Puław / 11
Westalka z Arkadii / 31
Lady Makbet w Marii Malczewskiego / 45
Siostra kompanii „de Mops” / 61
Różyczka z Czarnobyla / 75
Warszawianka / 91
Małżonka króla Imci / 99
Sanguszko i Julia / 105
Podróże i malatury pani Tarnowskiej / 113
Krzysia / 127
Spis ilustracji / 140

Informacje dodatkowe

Waga 0,18 kg
Wymiary 20,5 × 14,5 cm

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „PORTRETY PAŃ WYTWORNYCH”