Zabawa

Festiwale literackie Targi, festiwale

Festiwal Góry Literatury

Ósma edycja Festiwalu Góry Literatury odbędzie się od 13 do 21 lipca 2022 roku między innymi w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Radkowie, Zamku Sarny, Zamku Książ, Świdnicy i Sokołowsku.

Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Laureaci Nagrody PTPN za najlepszą publikację o Wielkopolsce w 2021 r.

W tym roku, już po raz piąty, nagrodzono autorów najlepszych prac w dotychczasowych kategoriach: literatura naukowa oraz literatura popularnonaukowa i beletrystyka, a także po raz pierwszy w kategorii literatury dotyczącej miasta Poznania.

Konkursy Konkursy literackie

Angelus 2022– długa lista

Znana jest już długa lista książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2022 roku. Jury spośród stu zakwalifikowanych tytułów wybrało czternaście, które powalczą o finał i nagrodę w wysokości 150 tys. zł. Zwycięzcę bądź zwyciężczynię Angelusa poznamy 15 października. Wcześniej, we wrześniu, zostanie wskazana finałowa siódemka. W tym roku o nominacjach i wynikach […]

Analizy/podsumowania

Ponad połowa Polaków nie przeczytała żadnej książki w ciągu ostatnich 12 m-cy

Według danych Krajowego Instytutu Mediów (KIM), pochodzących z Badania Założycielskiego, w ciągu ostatnich 12 miesięcy żadnej książki (zarówno drukowanej jak i w wersji elektronicznej), nie przeczytało 56% Polaków. Co najmniej jedną książkę przeczytało 44% badanych, w tym: 1-2 książki przeczytało 16,4% Polaków, od 3 do 4 książek – 10%, a pięć i więcej książek – 17,5% badanych. Badanie przeprowadzono wśród osób od 16 roku życia (16+).

Biblioteki Różne

Wakacyjna Szkoła Poezji Wolnych Lektur

Biblioteka internetowa Wolne Lektury po raz kolejny zaprasza miłośników poezji oraz początkujących twórców do wzięcia udziału w Szkole Poezji. Tym razem zaprasza na wakacyjny kurs online – przez 6 tygodni o poezji opowiadać będą prof. dr hab. Piotr Śliwiński (Uniwersytet Adama Mickiewicza), dr Artur Hellich (Uniwersytet Warszawski), Natalia Malek i Grzegorz Uzdański.