Konkursy Konkursy literackie Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda “Literacka Podróż Hestii 2025”

Książka „Makabrama” Marcina Szczygielskiego została uznana za najlepszą pozycję dla młodych czytelników w tegorocznym konkursie Literacka Podróż Hestii. Werdykt ogłoszono 19 września podczas uroczystej Gali w siedzibie ERGO Hestii. To już piąta edycja konkursu, którego mecenasem jest sopocki ubezpieczyciel, a organizuje go Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z  Fundacją Wisławy Szymborskiej. W tym roku podczas gali zaprezentowano także wyniki badań czytelnictwa dzieci i młodzieży.

Zwycięska książka ukazała się nakładem wydawnictwa Bajka i jest trzecią częścią serii o rodzie czarnowidzów Rodomiłów. Marcin Szczygielski jest doskonale znany wszystkim młodym czytelnikom i czytelniczkom, był też dwukrotnie nominowany do Nagrody Literacka Podróż Hestii w poprzednich edycjach. Tegoroczna odsłona konkursu odbywa się pod patronatem honorowym Biblioteki Narodowej, Narodowego Centrum Kultury, UNICEF Polska oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Podczas sopockiej Gali zaprezentowano również wyniki badań czytelnictwa dzieci i młodzieży. To jedno z nielicznych w Polsce badań obejmujących grupę wiekową 10-15 lat, czyli naturalnych odbiorców konkursu Literacka Podróż Hestii.

Wartościowa literatura dla dzieci i młodzieży nie tylko bawi i uczy, to również literacki kompas, który pomaga orientować się w dynamicznie zmieniającym się świecie i rozwijać wrażliwość na problemy innych. Aby lepiej zrozumieć, czym jest dzisiaj książka dla młodej osoby, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie własnych badań czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Analiza danych przyniosła nam zarówno zaskakujące obserwacje, jak i potwierdziła nasze wcześniejsze przewidywania. Jedno jest pewne – badania pozwalają nam się jeszcze lepiej przygotować się do trudnego zadania, jakim jest promocja czytelnictwa wśród współczesnych nastolatków – mówi Maria Rosa, dyrektorka Departamentu Marketingu i PR ERGO Hestii oraz prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Pełny raport czytelnictwa ERGO Hestii wraz z analizą pozyskanych danych przedstawiony zostanie w najbliższych tygodniach.

Wyboru najlepszej tegorocznej książki dokonała Kapituła, w składzie: Artur Borowiński – przewodniczący Kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia; Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej; Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Maria Strzelecka – autorka nominowana do zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Hajda. Beskid bez kitu” (wydawnictwo Libra PL); Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie; Natalia Wiercińska – członkini Zarządu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Funkcję sekretarza Nagrody pełni Janusz Heller. W dyskusji oraz finałowym głosowaniu Kapituła wzięła pod uwagę rekomendację Młodzieżowej Rady Literackiej jako jeden niezależny głos. Radę tworzą młodzi przedstawiciele i przedstawicielki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie.

Fundatorem Nagrody Literacka Podróż Hestii jest ERGO Hestia. Konkurs Literacka Podróż Hestii realizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii w ramach współpracy ERGO Hestii i Fundacji Wisławy Szymborskiej. ERGO Hestia jest również partnerem strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Więcej informacji


Organizatorzy konkursu Literacka Podróż Hestii stawiają sobie za cel promowanie współczesnej polskiej literatury pięknej – tych powieści i opowiadań, które mają szansę długo pozostać w świadomości młodych czytelników i czytelniczek. Wspólnie z autorami i autorkami nominowanych co roku książek pojawiają się na ogólnopolskich festiwalach literackich. Włączają się też w dyskusje o roli i kondycji literatury dziecięcej i młodzieżowej w Polsce podczas spotkań branżowych i wydarzeń czytelniczych.

(źródło, grafika: Nagroda “Literacka Podróż Hestii”)

Dodaj komentarz