Konkursy Różne

NIKE 2006 dla DOROTY MASŁOWSKIEJ

23-letnia autorka hiphopowej powieści ,,Paw królowej” Dorota Masłowska zdobyła najbardziej prestiżową ngarodę literacką Polski NIKE. Wczoraj, na uroczystości w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach, laureatka odebrała czek na 100 tys. zł i statuetkę dłuta Gustawa Zemły.

,,Paw królowej” to druga powieść Masłowskiej. Została opublikowana w zeszłym roku przez wydawnictwo Lampa i Iskra Boża. Jednym z głównym tematów powieści jest świat współczesnych mediów, tandetne sensacje, jednodniowa sława. Powieść nawiązuje do utworów hip-hopowych nie tylko rytmem i stosowaniem przez autorkę częstochowskich rymów, ale też postawą kontestacji wobec świata.

W ,,Pawiu królowej” Masłowska drwi ze wszystkiego, ale także z samej siebie. Umieściła w powieści swoje alter ego – pisarkę, która “już nigdy nie napisała żadnej książki”, chodzi po domu ciągnąc za sobą odwłok odkurzacza i rozmyśla o minionej popularności i sławie.

W uzasadnieniu werdyktu jury jej przewodniczący, prof. Henryk Bereza, pdkreslił, że ,,druga książka Doroty Masłowskiej już przez to jest wyjątkowa, że jest chyba wybitniejsza od pierwszej. W ‘Pawiu królowej’ autorka daje dowody wirtuozerii, że w języku wolno jej już właściwie wszystko”.

Jury wybrało powieść Masłowskiej spośród 5 książek prozatorskich i dwóch tomów wierszy, które zakwalifikowano do tegorocznego finału nagrody. O Nike walczyły cztery powieści, m.in. ,,Wszystkie języki świata” Zbigniewa Mentzla (Znak), ,,Warunek” Eustachego Rylskiego (Świat Książki) oraz ,,Lubiewo” Michała Witkowskiego (Korporacja HA!art). Pozostałe nominowane tytuły to dwa zbiory wierszy: ,,Dwukropek” Wisławy Szymborskiej (a5) i ,,Ta chmura powraca” Piotra Matywieckiego, a także tom esejów Mariusza Wilka pt. ,,Wołoka” (Wydawnictwo Literackie).

Nagroda czytelników ,,Gazety Wyborczej” przypadła natomiast tomowi wierszy Wisławy Szymborskiej ,,Dwukropek”.

Gościem specjalnym jubileuszowej, 10. gali Nike był Salman Rushdie, autor ,,Szatańskich wersetów”, rozmowę z którym przeprowadził Adam Michnik.

Z organizacją Nikie rozstała się Henryka Bochniarz, która zajmie się działalnością biznesową. Podziękowała redaktorom naczelnym ,,Gazety” Adamowi Michnikowi, Helenie Łuczywo i szefowej Agory Wandzie Rapaczyńskiej za uczynienie z Nike ,,jedynej rzeczy, która trzyma standard w zmieniającym się dookoła świecie”.

Po raz pierwszy w historii nagrody gali nie pokazała telewizja publiczna.

Dodaj komentarz