Historia książki i druku

Muzeum Gombrowicza we Wsoli prawie gotów

Na przyszły rok planowane jest otwarcie muzeum Witolad Gombrowicza w dworku w podradomskiej Wsoli. Dworek został już pieknie odremontowany, pora na jego wyposażanie i przygotowanie ekspozycji, donosi radomska „Gazeta Wyborcza”.


Przed wojną dworek należał do Aleksandry Pruszak, żony Jerzego Gombrowicza, brata Witolda. Później był tu m.in. dom pomocy społecznej. Przed rokiem posiadłość kupił sejmik Mazowsza z przeznaczeniem na muzeum.

Po kapitalnym remoncie dworek prezentuje się okazale – ma nową elewację i nowy dach. Muzeum Literatury, którego Wsola jest oddziałem, powoli przymierz się do przygotowania ekspozycji: każda z sal wystawowych będzie poświęcona innemu okresowi życia pisarza: przed i po emigracji i z czasów jego pobytu we Francji. Będą więc ekspozycje polska, argentyńska i europejska. Muzeum Literatury, którego Wsola jest oddziałem, już zgromadziło część eksponatów. Niektóre z nich to dary przekazane przez Ritę Gombrowicz, wdowę po Witoldzie. Jest to m.in. fotel, w którym pisarz siadywał w ostatnich latach swojego życia, przedmioty osobiste.

Na wszystkie prace związane z remontem zespołu pałacowo-parkowego we Wsoli i wyposażeniem muzeum urząd marszałkowski przeznaczył 3 mln zł. Dodatkowo Muzeum Literatury dostało z Ministerstwa Kultury w ramach programów operacyjnych 80 tys. zł na urządzenie sali koncertowej we Wsoli i jeszcze 50 tys. na organizację stałej ekspozycji.

Szefem muzeum został Tomasz Tyczyński.

Dodaj komentarz