Rynek wydawniczy Wydawnictwa

WSiP rośnie w siłę

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w strategii na lata 2008-2012 zakładają wzrost udziału w rynku podręczników, wejście w nowe segmenty wydawnicze oraz multimedia. Wyniki spółki mają poprawiać się z roku na rok. WSiP, który jest liderem na rynku podręczników, w ubiegłym roku zwiększył swój udział o 0,6 pkt proc. do 25,5 proc. W tym czasie rynek zwiększył się o 5,5 proc.

„W dalszym ciągu będziemy zwiększać udział w rynku podręczników, m.in. poprzez kolejne akwizycje. Po zakupie w grudniu 2007 roku 80% wydawnictwa literatury dziecięcej Book House, prowadzimy rozmowy na temat przejęć kolejnych firm, nie tylko w segmencie podręcznikowym, interesują nas słowniki i poradniki, również beletrystyka” – ” – powiedział Stanisław Wedler, prezes WSiP. Według nieoficjalnych informacji padawanych przez PAP WSiP chce przejąć wydawnictwo podręcznikowe z Trójmiasta. Rozmowy prowadzone są z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym oraz Wydawnictwem Pedagogicznym Operon.

Prezes podtrzymał też wcześniejsze zapowiedzi zakupu czasopisma dziecięcego, które uzupełni portfolio spółki.

Poza tradycyjnymi książkami spółka zakłada też rozwój w segmencie multimediów. „Musimy być przygotowani na zamianę technologii kształcenia, czy produktów z formy tradycyjnej na cyfrową” – powiedział prezes. Dodał, że WSiP myśli o umieszczaniu treści edukacyjnych na portalach, przygląda się też możliwościom związanym z umieszczaniem treści w telefonach komórkowych.

W styczniu WSiP do 37,96 mln zł podniósł prognozę zysku netto na 2007 rok z 30,1 mln zł zakładanych w listopadowej prognozie. Podwyższenie prognozy było związane ze sprzedażą przez WSiP akcji w spółce zależnej Wkra. Wraz ze sprzedażą Wkry WSiP nabył nieruchomości o łącznej wartości 12,8 mln zł.

„W strategii zakładamy dalszą poprawę wyników. W 2007 roku operacyjnie, nie uwzględniając jednorazowej transakcji związanej ze sprzedażą Wkry, zwiększyliśmy zysk netto z 27 mln zł do 30 mln zł” – powiedział. „Taką dynamikę chcemy utrzymać w kolejnych latach” – dodał.

Prezes poinformował, że w 2008 roku zysk netto WSiP może być zwiększony dzięki sprzedaży trzech z czterech nieruchomości nabytych od Wkry. (PAP)
(wg PAP

Dodaj komentarz