Targi Targi w Polsce

16. Targi Ksiązki w Krakowie od A do Z

Seminaria dla tłumaczy organizowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich, walne zgromadzenia członków Polskiej Izby Książki oraz Izby Księgarstwa Polskiego, dyskusje o kondycji polskiego bibliotekarstwa inspirowane przez Polski Związek Bibliotek, komputeryzacja b2b, rola książki w sieci… to tylko niektóre spotkania w ramach 16. Targów Książki w Krakowie dedykowane branży wydawniczo-księgarskiej.


Czytelnicy
Targi Książki w Krakowie od wielu lat wywołują bardzo duży rezonans wśród zwiedzających. Stąd postanowiliśmy zorganizować w tym roku konkurs na przygotowanie raportu medialnego wśród osób, które odwiedzą naszą jesienną imprezę. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w trzecim tygodniu po Targach, tym samym zwiedzający będą mieć dwa tygodnie na przesłanie swoich prac. Liczyć się będzie pomysłowość, dokładność, zaangażowanie w poszukiwanie materiałów, jak i tzw. „akcent osobisty”, czyli krótki, ale atrakcyjny opis Targów napisany przez osobę przygotowującą raport. Z racji, iż przygotowanie raportu nie jest sprawą łatwą i krótkotrwałą, pragniemy, by trud jego realizacji był wart świeczki, tym samym zwycięzcę nagrodzimy ok. 100 książkami ufundowanymi przez Wydawnictwa biorące udział w Targach.

Dowody na czytanie
Prezydent Europejskiej Federacji Wydawców Piotr Marciszuk ocenił, że nasze Targi są obecnie największą, ogólnopolską imprezą wydawniczą i księgarską, co potwierdza zwiększająca z się z roku na rok frekwencja zwiedzających i rekord pobity w 2011 r. – 539 wystawców i ponad 35 tysięcy zwiedzających. Rosnąca z roku na roku liczba zwiedzających świadczy bardzo dobrze o kondycji polskiego czytelnictwa i pozwala z optymizmem pa-trzeć na przyszłe edycje Targów Książki w Krakowie.

Elektroniczny Kalendarz Spotkań
Z myślą o ułatwieniu Gościom Branżowym oraz Wystawcom Targów Książki w Krakowie nawiązania owocnych kontaktów biznesowych podczas imprezy, w roku ubiegłym został stworzony Elektroniczny Kalendarz Spotkań. Jest to bezpłatny i łatwy w obsłudze system, dzięki któremu Wystawcy i Goście Branżowi (księgarze, pracownicy hurtowni, dystrybutorzy książek, przedstawiciele drukarni, bibliotekarze, tłumacze) mogą ustalać spotkania odbywające się na stoiskach wystawców podczas Targów.

Facebook
8427 – zastanawiasz się, co oznacza ta liczba? Nie jest to liczba wystawców zeszłorocznej edycji Targów Książki. Nie jest to też liczba odwiedzających. Nie jest to mantra, którą powtarzamy za pięć minut do otwarcia Targów Książki. Nie jest to liczba przeczytanych przez nas książek. W momencie, gdy to czytasz, liczba ta może być już zupełnie inna – większa. 8427 to liczba Fanów Targów Książki w Krakowie na Facebooku. Są wśród nich prawdziwi zapaleńcy, którzy zaraz po zakończeniu Targów, piszą że już nie mogą się doczekać kolejnej edycji. Są wyjątkowi pochłaniacze książek, którzy piszą, co właśnie czytają i co wkrótce czytać będą. Są i tacy, którzy po prostu lubią naszą imprezę i klikają Lubię to pod naszymi postami.

Gazeta
Targi Książki w Krakowie mają swój periodyk. Na każdy dzień imprezy drukowany jest Biuletyn Targowy, w którym znajduje się program towarzyszący na dany dzień oraz ciekawostki z Targów. Biuletyn jest bezpłatny, a można go odebrać w recepcjach targowych (sektor P i sektor F) oraz w Biurze Prasowym (sektor P). Oprócz Biuletynu podczas Targów kolportowane jest specjalne wydanie „Gazety Wyborczej” zawierające m.in. listę wystawców, plan hali, program towarzyszący oraz artykuły dedykowane miłośnikom czytania.

Konkursy
Targom Książki w Krakowie rokrocznie towarzyszy blisko kilkanaście konkursów dedykowanych branży księgarsko-wydawniczej, jak i zwiedzającym. Przez cztery dni trwania imprezy rozstrzygane są najważniejsze polskie plebiscyty i konkursy, m.in.:
– Edycja. Konkurs na książkę edytorsko doskonałą 2012
Ogłoszenie wyników: 25.10., godz. 15:00, sala seminaryjna 1.
– Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza
Ogłoszenie wyników: 25.10., godz. 20:00, Teatr im. J. Słowackiego (wstęp wyłącznie za zaproszeniami).
– Lista Goncourtów: polski wybór 2012
Ogłoszenie wyników: 27.10., godz. 15:00, sala seminaryjna 1.
– Najlepsza książka na jesień
Ogłoszenie wyników: 25.10., godz. 11:00, sala seminaryjna 1.
– Najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2012
Ogłoszenie wyników: 25.10., godz. 13:00, sala seminaryjna 3.
– Papierowy Ekran. Konkurs na najlepszy serwis internetowy o książce
Ogłoszenie wyników: 27.10., godz. 16:00, sala seminaryjna 2.
– PIK-owy Laur
Ogłoszenie wyników: 26.10., godz. 19:00, Hotel Stary, ul. Szczepańska 5 (wstęp wyłącznie za zaproszeniami).
– Ranking Polskich Drukarń Dziełowych
Ogłoszenie wyników: 25.10., godz. 15:00, sala seminaryjna 1.

Lista wystawców
W tegorocznej edycji imprezy bierze udział rekordowa liczba wystawców – 562! Jest więc 562 powodów, dla których warto odwiedzić Targi. W gronie wystawców znaleźli się: wydawcy beletrystyki, poezji, książek naukowych, publikacji dla dzieci i młodzieży, encyklopedii, słowników i leksykonów. Wśród wystawców znajdują się także instytucje kulturalne, drukarnie, radiostacje, prasa, portale internetowe. W ofercie wydawnictw znajdą się m.in.: albumy, przewodniki, mapy, płyty CD i DVD, audiobooki, gry, poradniki, książki religijne, podręczniki, komiksy. Drugiej takiej imprezy ze świecą szukać!

Łowcy autografów
Targi Książki w Krakowie to nie lada gratka dla łow-ców autografów. Najkrócej i najłatwiej byłoby napisać: na Targach będziemy gościć blisko 500 autorów, ale rozwińmy to trochę… Z Markiem Krajewskim będzie można porozmawiać o przepisie na bestsellerowy kryminał. O trudną sztukę pisania powieści i reportaży będzie można zapytać Andrzeja Stasiuka, Janusza L. Wiśniewskiego, Jacka Hugo-Badera, Andrzeja Pilipiuka, Martina Pollacka czy Krzysztofa Vargę. Miłośnicy Zakopanego niech pośpieszą po podpis gości Salonu Małe Ojczyzny – Podhale: Michała Jagiełły, Antoniego Kroha czy Macieja Pinkwarta.
Fani twórczości Pań Prezydentowych będą mieli możliwośc spotkania z Danutą Wałęsą i Jolantą Kwaśniewską. Z kolei miłośnicy sportu będą mogli zdobyć autografy Krzysztofa Hołowczyca, Mariusza Czerkawskiego i Andrea Anastasi. Entuzjaści literatury popularnonaukowej będą mogli otrzymać dedykację m.in. od prof. Tomasza Jelonka, prof. Edwarda Polańskiego, ks. prof. Marka Starowieyskiego, prof. Władysława Bartoszewskiego czy prof. Franciszka Ziejki. Dla melomanów gratką będzie spotkanie z Wojciechem Mannem i Adamem Nergalem Darskim. Artur Andrus wraz z Marią Czubaszek udowodnią, że Każdy szczyt ma swój Czubaszek. Fani, a zwłaszcza fanki twórczości Katarzyny Grocholi, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, Marii Nurowskiej, Małgorzaty Kalicińskiej niech szykują książki do podpisu i pytania, które od zawsze chciały zadać pisarkom.
Z zagranicznych autorów na Targach będzie można spotkać: Szahrnusz Parsipur, Torgny Lindgren, Sorj Chalandon, Dorothy Cummings, Roberto Innocenti, Suketu Mehta, Gabi i Uwe von Seltmann, Tim Weiner, Jeanette Winterson.

Najmłodsi
Jak pisała Wisława Szymborska czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła, a więc podczas 16. Targów Książki w Krakowie będziemy i czytać, i bawić się. Podczas Targów nie zabraknie atrakcji dla molików książkowych. Na Tar-gach będziemy gościć autorów literatury dla dzieci, m.in.: Romualda Pawlaka, Emilię Kiereś, Sergiusza Pinkwarta, Barbarę Gawryluk, Katarzynę Majgier, Krystynę Nepomucką, Joannę M. Chmielewską, Annę Czerwińską-Rydel, Jacka Dubois, Ewę i Pawła Pawlaków, Grzegorza Kasdepke, Ewę Stadtműller, Roberto Innocentiego, Jarosława Mikołajewskiego, Wojciecha Widłaka, Edwarda Lutczyna, Agnieszkę Frączek, Joannę Krzyżanek… Podczas Targów mali czytelnicy będą mogli bawić się w miniteatrzyk, pisać wiersze, poznać zasady art-recyklingu, wziąć udział w warsztatach literackich, plastycznych, ortograficznych czy muzycznych. Ra-diomaniacy będą mogli podpatrzeć, jak się pracuje w radiostacji – w niedzielę 28.10. Barbara Gawryluk zrealizuje w targowym studio audycję Alfabet dedykowaną najmłodszym.

Program towarzyszący
Stron by brakło, chcąc ubrać w słowa wszystko to, co będzie się działo podczas 16. Targów Książki w Krakowie. Z myślą o molach książkowych, lekturowych fanach, beletrystycznych maniakach przygotowaliśmy program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nie będą zawiedzeni łowcy autografów, gdyż Targi odwiedzi blisko 500 autorów. Podczas imprezy odbędą się spotkania dedykowane branży wydawniczo-księgarskiej oraz nowym mediom. Wszystkich zainteresowanych znaczeniem mikroregionów zachęcamy do odwiedzenia Salonu Małe Ojczyzny, w którym będziemy przybliżać tradycję i kulturę, w tym litera-turę, Podhala. Z racji Roku Janusza Korczaka nie zabraknie spotkań dedykowanych Panu Dok-torowi. Na terenie Hali Targowej będzie można obejrzeć wystawy przygotowane m.in. przez Cafe Szafe, Agencję Edytorską Ezop czy Urząd Miasta Zakopane i Muzeum Tatrzańskie.
Rok Janusza Korczaka
W 2012 r. mija 70 lat od tragicznej śmierci Janusza Korczaka, mija też 100 lat od założenia Domu Sierot przy ul. Krochmalnej w Warszawie, w którym praco-wał Janusz Korczak. Nie dziwi więc fakt, że rok 2012 został ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka. W trakcieTargów będziemy wspominać Pana Doktora podczas dyskusji w salach seminaryjnych, jak i spotkań na stoiskach z autorami publikacji poświęconych Korczakowi. O Korczaku opowiadać będą m.in.: Krystyna Ablewicz i Małgorzata Kozak (25.10., godz. 11:00, sala seminaryjna 2), Katarzyna Zimmerer (26.10., godz. 12:00, stoisko A34), Anna Czerwińska-Rydel (27.10. godz. 15:00, stoisko B70), Joanna Olczak-Ronikier (28.10., godz. 11:00, stoisko A34), Beata Ostrowicka (28.10., godz. 13:00, stoisko B90).

Salony
W ramach Targów wyróżniamy Salony: Wydawców Szkół Wyższych, Wydawców Katolickich, Nowych Mediów, debiutujący w 2011 r. Salon Małe Ojczyzny oraz, zainicjowany w tym roku, Salon Książki Przyrodniczej. Salon Wydawców Szkół Wyższych zwraca uwagę czytelników na to, jak ważny wkład wnoszą polskie publikacje w rozwój polskiej i światowej nauki i kultury. W ramach Salonu rozstrzygane są liczne konkursy, jak np. na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki.
W Salonie Wydawców Katolickich prezentowane są publikowane przez oficyny katolickie książki naukowe, teologiczne, dziecięce i młodzieżowe, beletrystyczne, poradniki, a nawet książki kucharskie. W Salonie można poznać i zakupić publikacje ponad 60 oficyn zakonnych, diecezjalnych i kościelnych.
Salon Nowych Mediów to gratka dla fanów nowinek technicznych, nowomediowych zapaleńców, elektronicznych maniaków. W Salonie będzie można się m.in. dowiedzieć, jak wyglądają najnowsze czytniki książek elektronicznych, który tablet jest najbardziej designerski, co to jest papier elektroniczny, kto wy-daje e-booki, a kto audiobooki, czym różni się Kindle od Kobo.
Salon Małe Ojczyzny zwraca uwagę na znaczenie mikroregionów: ich odrębność kulturową, językową, ich specyfikę. Podczas dyskusji, prelekcji i pokazów odbywających się w ramach Salonu powracamy do prywatnych ojczyzn, miejsc zakorzenienia i źródeł tożsamości. W 2011 r. Salon był poświęcony Śląskowi, w tym roku będziemy przybliżać tradycję i kulturę Podhala.
Salon Książki Przyrodniczej odbędzie się w dniach 25-27.10. w Instytucie Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk na ulicy Lubicz 46. W ramach Salonu przewidziana jest ekspozycja i sprzedaż książek o tematyce biologiczno-przyrodniczej.

Wirtualne Targi Książki
Wspólna inicjatywa Targów Książki w Krakowie i eLi-bri. Niespodzianka dla świetnie zorganizowanych mo-li książkowych. Wirtualne Targi Książki umożliwiają poznanie nowości wydawniczych, które będą prezentowane podczas Targów Książki w październiku. Oprócz podstawowych informacji o publikacjach na stronie możesz sprawdzić ich ceny na czas Targów (często naprawdę promocyjne). Wirtualne Targi zakończą się w dniu, w którym dobiegną końca Targi w realu.

Dodaj komentarz