Targi Targi w Polsce

We Wrocławiu Dobre Strony 2014

Ostatnie dni maja we Wrocławiu należą do młodych miłośników książek, autorów i wydawców kierujących swoje publikacje do dzieci i młodzieży. Specjalnie dla nich powstały tu Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY, które w tym roku odchodzą już swoje pięciolecie! Ten mały jubileusz zapowiada się wyjątkowo. Przede wszystkim targi odbędą się w nowym miejscu – na Dworcu Wrocław Główny. Ponadto w programie znajdziemy wiele atrakcji – od spotkań z autorami po liczne warsztaty i Dzień Dziecka z Bajarzami na placu przed budynkiem dworca.


5. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY odbywają się w dniach 29 maja – 1 czerwca. W tym roku spotkania z książką dla młodych czytelników, zamiast w namiocie wystawienniczym odbywają się w zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego budynku Dworca Wrocław Główny. Prezentuje się tam blisko czterdzieści najbardziej cenionych polskich wydawców literatury dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy postanowili przenieść DOBRE STRONY do nowej lokalizacji po sukcesie zimowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które w grudniu 2013 roku jako pierwsze i jedyne targi w Polsce odbyły się na dworcu. Odwiedziło je ponad 30 000 osób! Liczna frekwencja ma szansę powtórzyć się i tym razem, gdyż wydarzeniu towarzyszy program pełen bezpłatnych atrakcji dla młodszych i straszych dzieci.

Przez cztery dni młodzi uczestnicy targów będą mieli okazję wziąć udział w licznych warsztatach artystycznych, edukacyjnych i kreatywnych, wśród których warto wyróżnić warsztaty teatralne z Bajarzami zakończone pokazem spektaklu podczas targów (zajęcia te odbędą się w dniach 27, 29 i 31 maja (pokaz). Obowiązują na nie zapisy: a.skowronska@wpdk.pl), warsztaty trashowe, w efekcie których powstanie magiczna księga (zapisy: a.skowronska@wpdk.pl) oraz liczne otwarte warsztaty plastyczne, tworzenia zakładek do książek, czy bajkowych kompozycji techniką collage. Z kolei podczas zajęć językowych prowadzonych przez British Centre będzie można spróbować nauki angielskiego poprzez zabawę. Tych, którzy marzą o zawodzie pisarza zachęcamy do przyjścia na warsztaty bajkopisania „Za górami, za lasami..”, które w sobotę (31 maja, godz.12:00) zrealizuje na dworcu Pracownia Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej przy Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat). Na młodzież i starsze dzieci czeka także nie lada gratka w postaci warsztatów kulinarnych z Grzegorzem Łapanowskim pod hasłem best-SELER.

W programie znajdzie się także coś dla miłośników zwierząt, nie tylko będących bohaterami książek. W czasie DOBRYCH STRON będzie okazja zobaczyć pokaz z psami, podczas którego dzieci dowiedzą się jak należy traktować swojego czworonożnego przyjaciela, ale także jak zachować się w przypadku, kiedy zwierze atakuje. Z kolei o koniach wyczerpująco opowie Tomasz Jarosz, autor książki Zaginiony świat koni. Organizatorzy mają także niespodziankę dla rodziców. Przy okazji targów zapraszają ich na bezpłatne zajęcia pt. „Fotografia dla rodziców”, na których będzie można poznać tajniki robienia dobrych zdjęć swoim pociechom.

Warto również pamiętać, że wrocławskie targi to czas, w którym miasto tradycyjnie opanowują kolorowo przebrani Bajarze i Mole Książkowe. Można ich spotkać w całym Wrocławiu – w parkach, tramwajach, na dworcu, czy basenie we Wrocławskich Centrum SPA. Niezależnie od miejsca zachęcają do czytania i udowadniają, że po książkę warto sięgać od najmłodszych lat! Bajarze są ambasadorami DOBRYCH STRON i czytelnictwa i jak co roku poprowadzą w czasie targów liczne gry i konkursy z nagrodami. W programie nie zabraknie również ulubionych atrakcji dla najmłodszych tj. malowanie buziek, robienie figurek z balonów, pokazy wielkich baniek mydlanych, czy ogromnej gry planszowe.

Ponadto w ramach targów przewidziano mały festiwal z okazji Dnia Dziecka, podczas którego to właśnie dzieci i młodzież będą miały okazję zaprezentować na scenie swój talent i własną twórczość. Obchody Dnia Dziecka odbędą się tutaj już w sobotę (31 maja, godz. 10:00-18:00) na scenie przed Dworcem Wrocław Główny. Obok stanie mały plac zabaw i wyjątkowy Baśniowy Książkobus. Niebanalną atrakcją dla małych i dużych może okazać się seans głośnego czytania Kamishibai – wywodzącej się z Japonii i popularnej w wielu krajach Europy techniki czytania i opowiadania za pomocą drewnianego parawanu i książek w formie kart.

29 maja, w czwartek, o godz. 11:00, najmłodsze dzieci warto przyprowadzić na spektakl „Kto tam” na podstawie książki Onishi Satoru, który zaprezentuje Teatr Uszyty. Przedstawienie podobnie jak wystawa „Tove Jansson – w 100 rocznicę urodzin” zostaną pokazane na dworcu w ramach współpracy DOBRYCH STRON z Festiwalem Literatury dla Dzieci. Targi są również okazją, by spotkać się z ulubionymi autorami oraz ilustratorami i zdobyć ich autograf. Na młodych czytelników będą czekać m.in.: Lidia Miś, Eva Susso, Åsa Lind, Ida Pierelotkin, Anna Paszkiewicz, Waldemar Cichoń, Urszula Kozłowska, Rafał Witek, Paweł Wakuła, Justyna Rapacz, Beata Lejman, Agnieszka Urbańska, Paweł Pawlak, Agnieszka Frączek, Agata Dudek, Barbara Gawryku i Marcin Pałasz.

Już tradycyjnie podczas targów zostanie przyznana prestiżowa nagroda DOBRE STRONY ufundowana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Nagroda w wysokości 30 000 złotych przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim po raz pierwszy w roku poprzedzającym jej przyznanie. Trafia ona do Wydawcy, którego książka zostanie uznana przez jury za doskonałą pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim. Celem Konkursu jest promocja najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży w wieku gimnazjalnym. Laureata, który zdobędzie statuetkę DOBRE STRONY 2014 poznamy podczas Koncertu Galowego w dniu otwarcia 5. Tragów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY. Tym razem Gala będzie wydarzeniem otwartym dla publiczności! Na scenie wystąpią Dorota Miśkiewicz – jedna z najciekawszych polskich wokalistek jazzowych oraz kwartet Kwadrofonik. Artyści przygotowali wspólnie wyjątkowy multimedialny koncert z piosenkami do wierszy Juliana Tuwima i muzyką Witolda Lutosławskiego adresowany w równym stopniu do dzieci, jak i do dorosłych. Koncert Galowy odbędzie się 29 maja, o godzinie 19:00 w sali teatralnej Impartu (ul. Mazowiecka 17). Bilety w cenach 30, 25 i 20 złotych są do nabycia w kasie Impartu, Empiku, sklepach Media Markt i Saturn Planet oraz na www.biletin.pl i www.eventim.pl.

Organizatorem 5. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY są: Wrocławskie Biuro Promocji Dobrych Książek, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Polskie Koleje Państwowe.
Cały program i więcej informacji na www.wpdk.pl

Dodaj komentarz