Od ponad dwóch lat stolica województwa śląskiego buduje markę nowoczesnej metropolii pod hasłem „Katowice. Dla odmiany”. I to tu właśnie, dla odmiany, organizatorzy Warszawskich Targów Książki i Plenerów Czytelniczych w Gdyni i Szczecinie we współpracy z lokalnymi instytucjami otworzą niebawem nowy rozdział w kulturalnej historii regionu. Z tej okazji 6-8 listopada zapewniają wszystkim odwiedzającym wstęp wolny na Śląskie Targi Książki, które odbędą się w nowym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Już dziś zapraszamy na uroczyste otwarcie Targów z udziałem Marka Krajewskiego, laureata Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2013, w piątek 6 listopada, o godz. 13.
Przedpremierowa prezentacja Śląskich Targów Książki odbędzie się na konferencji prasowej w środę 28 października o godz. 12 w lokalnej księgarni Zła Buka, w Galerii Rondo Sztuki Katowice ASP (Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1).
O tym, że zbliżające się Targi w Katowicach to dobra przedświąteczna okazja do zakupu nowości i bestsellerów w atrakcyjnych cenach, nie trzeba nikogo przekonywać. Udane zakupy zapewnią czytelnikom m.in.: Agora, Akapit Press, Arkady, Albatros, Bellona, Czarna Owca, Helion, Rebis, Świat Książki, Zakamarki, Dwie Siostry, Egmont, Ene Due Rabe, Ezop, Firma Księgarska Olesiejuk, Nasza Księgarnia, Muchomor, Świat Książki, Znak i Sonia Draga. Czytelnicy spotkają się też z wieloma znanymi i lubianymi autorami, będą wśród nich: prof. Jerzy Bralczyk, Marek Krajewski, Lech Majewski, Grzegorz Miecugow, Michał Ogórek, Marek Przybylik, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Szejnert i Szczepan Twardoch. Dzięki współpracy z Biblioteką Śląską Targi odwiedzą nominowani do Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2014: Dariusz Foks, Zbigniew Kruszyński, Wit Szostak i Ewa Winnicka. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli też autorzy związani ze Śląskiem: Mieczysław „Hajer” Bieniek, Marta Fox, Marta Obuch i Dariusz Rekosz.
Śląskie Targi Książki od pierwszej edycji oferują wiele wydarzeń towarzyszących dla branży i szerokiej publiczności. Dla wydawców i profesjonalistów związanych z rynkiem książki będą okazją do promocji aktualnej oferty wydawniczej, a także do udziału w seminariach i konferencjach. Wśród nich znajdą się m.in.: „I Ogólnopolska Konferencja Księgarstwa „Księgarz zawód zagrożony?” z inicjatywy Polskiej Izby Książki, konferencja dla specjalistów z branży poligraficznej „Innowacyjne technologie i podłoża przeznaczone dla druku książek”, organizowany przez Bibliotekę Śląską panel dyskusyjny krytyków i badaczy – o kondycji polskiej literatury współczesnej, czy firmowana przez ZAIKS konferencja o prawie autorskim. Nie zabraknie też debat na temat kondycji literatury polskiej i czytelnictwa.
Wyjątkową atrakcją dla czytelników będzie Konferencja „Moda na czytanie”, organizowana na Śląskich Targach Książki przez Fundację Dress for Success, która ze swoimi gośćmi pod przewodnictwem Ewy Minge będzie promowała dobry gust i smak nie tylko w kwestii ubioru, ale i lektury. Targi będą nie tylko piękne, ale i smaczne – do wspólnych kulinarnych odkryć zaproszą Ewa Wachowicz i Marieta Marecka.
Licealiści wezmą udział w zajęciach przygotowanych przez wykładowców Zakładu Teorii Literatury Uniwersytetu Śląskiego. Będą też mieli okazję poznać wielkich pisarzy z innej, nieznanej strony podczas seminarium „Pisarze – ludzie z krwi i kości. Anegdoty, epizody z życia wybitnych pisarzy, m. in. Tomasza Manna, Bohumila Hrabala, Franza Kafki, Stanisława Lema” i zobaczyć towarzyszącą wystawę rysunków pt. „Pisarze, pisarze”. Dla młodszych czytelników, we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach i Biblioteką Miejską w Katowicach, przygotowano warsztaty literackie oraz wiele innych atrakcji. Jak zwykle goście Fundacji Miasto Słów będą czytać bajki, a z pomocą w dylematach lekturowych dzieciom i ich opiekunom pospieszy Literacki Ostry Dyżur organizowany przez czasdzieci.pl. Swoich autorów i książki przedstawią najpopularniejsze wydawnictwa dla dzieci.
Śląskie Targi Książki otwarte będą dla publiczności w dniach 6-7-8 listopada od 10.00 do 18.00. Wstęp na Targi jest wolny.
Zapraszamy do zapoznania się z programem, listą autorów i wystawców.
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.