Różne

Popiersie pisarza w Lipcach Reymontowskich

W Lipcach Reymontowskich 7 maja 2016 roku (w 149 rocznicę urodzin Reymonta) odsłonięto popiersie Noblisty. Za rok, obok ceglanego domku przy linii kolejowej Skierniewice-Łódź ma tam stanąć czterometrowy pomnik. Pisarz mieszkał w nim jako pracownik Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w latach 1888-1893 i właśnie w Lipcach (od 1983 roku wieś nosi nazwę Lipce Reymontowskie) umiejscowił akcję swojej powieści „Chłopi”, za którą otrzymał literackiego Nobla w 1924 roku.


Biorący udział w uroczystościach Andrzej Zaniewski, wieloletni prezes Związku Literatów Polskich oraz laureat Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta zwrócił uwagę, że wkrótce w Lipcach będą aż dwa pomniki pisarza, podczas gdy w Warszawie do tej pory nie ma ani jednego. Odsłonięte w sobotę popiersie oraz przyszły pomnik zaprojektował Maksymilian Biskupski (autor m.in. 2,5-metrowej figury św. Jana Pawła II w Wadowicach oraz Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie).

Pomysł na pomnik Władysława Reymonta w Lipcach 2000 roku, który Sejm ogłosił Rokiem Reymontowskim. W całym kraju organizowano liczne imprezy mające uczcić postać Noblisty. Wówczas to narodził się plan, aby okolice Domku Reymonta wykorzystać jako miejsce usytuowania pomnika znanego Polaka.

Obecnie trwa zbiórka pieniędzy na budowę monumentu. Wsparcia udzielił m.in. marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, który był obecny na uroczystości w Lipcach Reymontowskich. Zakończyło je odczytanie fragmentu powieści „Chłopi” przez Helenę Szychowską, najstarszą członkinię Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. Reymonta, znanego z wystawianego od 1933 roku przedstawienia „Wesele Boryny”.

W uroczystości wzięły udział władze regonu, zabrakło aktualnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Byli za to przedstawiciele branży drukarskiej, wśród nich prezes PID Edward Dreszer – przewodniczący komitetu budowy pomnika oraz nestor polskich poligrafów Antonii Szczepański.
(info wg dzienniklodzki.pl, ap; na zdjęciu (od lewej): Antoni Szczepański, Edward Dreszer, Roman Dreszer-Boryna)

Dodaj komentarz