Drukarnie

Spotkanie z kornikiem drukarzem

Na spotkanie o tak intrygującym tytule zaprosiła w pierwszych dniach września do Białowieży swych klientów i przyjaciół dyrekcja Białostockich Zakładów Graficznych S.A. Okazja była nie mała – podsumowanie pewnego cyklu modernizacji sprzętowej zakładu.


Kornik drukarz to gatunek chrząszcza z podrodziny kornikowatych, który żywi się łykiem drzew, rzeźbiąc pod korą fantazyjne chodniki. To szkodnik.
Goście BZGraf-u mogli przyjrzeć się „dziełom” kornika, zwiedzając atrakcje Białowieży: Muzeum Puszczy Białowieskiej oraz rezerwat pokazowy. W tym drugim miejscu większe już zainteresowanie wzbudzały oczywiście żubry i ich kilkumiesięczne potomstwo.

Drugim i formalnie najważniejszym punktem programu była konferencja z udziałem przedstawicieli drukarni oraz firm Huber Group i Sappi.
Marcin Samojłowicza z BZGraf poinformował zebranych o inwestycjach w zakładzie ostatnich dwu lat. A jest czym się chwalić. W sumie 10 poważnych wydatków (po pięć na każdy rok) zwiększających możliwości drukarni. W ubiegłym roku to naświetlarka Suprasetter 106, czterokolorowa maszyna drukująca KBA Rapida 105-4; z zakresy maszyn introligatorskich: złamywarka Heidelberg Stahlfolder CH78, maszyna do wkładania i przyklejania zakładek oraz niciarka Aster Evo 200. W tym roku: dwuagregatowa maszyna drukująca Heidelberg SpeedMaster 102/2P, upgrade systemu Prinect do najnowszej wersji włącznie z proofem z certyfikatem, maszyna do pakowania w folię SISTMA; maszyny introligatorskie: do montażu okładek Kolbus DA 270 oraz do zawieszania bloków w okładkę Kolbus BF 513. Do dalszej współpracy z zakładem namawiała prezes BZGraf Antonina Kuchlewska, gości witał też właściciel zakładu Waldemar Lipka.
Przypominamy – w tegorocznym numerze 3-4 „Wydawcy” przestawiliśmy obszerny materiał o drukarni.

Ewa Chabior z firmy Sappi przestawiła ofertę firmy Sappi to jeden z największych producentów papieru w Europie. Roczna produkcja w 7 zakładach europejskich (zatrudnia 12 tys. pracowników) to 3,54 mln ton, co w zakresie papierów bezdrzewnych daje jej udział w rynku wielkości 28%, natomiast powlekanych drzewnych – 15%. W ofercie firmy znajdują się papiery offsetowe, powlekane, objętościowe.

Robert Kuczera z firmy Huber Group, w małym i z właściwą mu werwą wygłoszonym referacie omówił właściwości papierów stosowanych w poligrafii, przedstawił wzajemne oddziaływanie na siebie papieru i farby drukarskiej.

Trzeci element spotkania – bankiet i zabawa do rana w hotelu Białowieskim.
(info gp)

Dodaj komentarz