Targi Targi w Polsce

9. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży “Dobre Strony”

Zbliża się wrocławskie święto młodych i najmłodszych czytelników. Tradycyjnie w weekend poprzedzający Dzień Dziecka odbędą się Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY.W programie wiele atrakcji: różnorodne warsztaty, spotkania z autorami, wystawy i konkursy. W tym roku DOBRE STRONY odwiedzą także czescy autorzy, a dzięki współpracy z Czeskim Centrum będzie można obejrzeć niezwykle ciekawą wystawę współczesnej czeskiej ilustracji dla dzieci.


9.Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY rozpoczną się w piątek 25 maja we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1) i potrwają do niedzieli 27 maja. Tradycyjnie będą okazją do wspólnego, kreatywnego spędzenia czasu z dziećmi i wyboru pięknego i mądrego książkowego prezentu na Dzień Dziecka. Lokalizacja imprezy, w sąsiedztwie Fontanny Multimedialnej, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Zoo i Afrykarium, daje możliwość zaplanowania wyjątkowo atrakcyjnego rodzinnego weekendu uwzględniającego literacką przygodę: buszowanie wśród książek, skorzystanie z kreatywnej strefy zabaw dla dzieci i warsztatów artystycznych, udział w spotkaniach z pisarzami i ilustratorami. A wszystko to bezpłatnie, gdyż wstęp na Targi jest wolny!
Warto pamiętać, że DOBRE STRONY to jedna z najważniejszych w kraju imprez przeznaczona nie tylko dla maluchów, ale także dla nastolatków. Na Targach pojawią się najlepsze wydawnictwa z całej Polski oferujące literaturę dla najmłodszych i nieco starszych dzieci oraz dla młodzieży, a także książkę artystyczną. Wielu wydawców pamięta też o rodzicach, którzy wraz z młodymi czytelnikami odwiedzają DOBRE STRONY. Na targach będą również stoiska z grami i nowoczesnymi pomocami naukowymi oraz oryginalnymi, kreatywnymi zabawkami. Będzie w czym wybierać!

Warsztaty z pisarzami

Targi książki to wyjątkowe miejsce na spotkanie autorów swoich ulubionych lub nowoodkrytych książek i czas na rozmowy z pisarzami o ich pracy oraz bohaterach literackich. W tym roku na DOBRYCH STRONACH kontakt z twórcami będzie jeszcze bardziej bezpośredni, gdyż młodzi czytelnicy będą mogli nie tylko zbierać ich autografy, ale też uczestniczyć w licznych warsztatach artystycznych inspirowanych literaturą. Wiele z tych zajęć osobiście poprowadzą autorzy! Spotkamy m. in. Rocha Urbaniaka, Tomasza Minkiewicza, Szymona Jachna, Elżbietę Pałasz, Klaudynę Sułek, Wiesławę Zarębę, Annę Paszkiewicz czy Jurka Zielonkę. Wszystkie warsztaty są bezpłatne, ale warto zwrócić uwagę, że na część z nich obowiązują zapisy.

O tym, skąd się biorą opowieści i jak je złapać opowie w piątek 25 maja o 14:00 Roch Urbaniak, autor książki „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” (zapisy: monika.karmaza@wydawnictwo-tadam.pl).Jak się nie nudzić, poradzi Tomasz Minkiewicz, autor książki „Księżniczka Detektyw. Góra czarnoksiężnika Assa Tarassa,” który wraz z Joanną Czarkowską zaprasza na wspólne czytanie (sobota 26 maja 12:00, wstęp wolny).Warsztat wokół książki Agnieszki Zgud i Szymona Jachny „Co można, a nawet trzeba wiedzieć o komputerach” po prowadzi Szymon Jachna i Julia Girulska (sobota 26 maja, 12:00, zapisy: szymon@cyfrowepotwory.pl). Monika Kłos podczas swoich zajęć przeniesie młodych czytelników w Tatry, a wszystko to dzięki pięknym ilustracjom Justyny Styszyńskiej (warsztat „Górskie Stwory”, sobota 26 maja 13:00, wstęp wolny). Wyjątkowo dużo wyobraźni przyda się na warsztatach z Klaudyną Sułek, autorką książki „Co widzisz”. Pisarka na specjalnie przygotowanym niebie stworzy, z pomocą dzieci, mięciutkie obłoczki. Uczestnicy poznają także osobiście Robocika, jednego z bohaterów książki (sobota 26 maja 14:00, zapisy:kontakt@cowidzisz.com). Wiesława Zaręba na przykładzie bajek pokaże negatywne zachowania ludzi, słabości ich charakterów oraz łatwość, z jaką wpadają w tarapaty. Wraz z młodymi czytelnikami poszuka odpowiedzi, jak wybrnąć z niezręcznych sytuacji, a także pokaże, jak ich unikać (sobota 26 maja 15:00, wstęp wolny).

Detektywistyczne warsztaty plastyczne w oparciu o książkę „Detektyw Bzik” poprowadzi Anna Paszkiewicz (sobota 26 maja 16:00, zapisy: promocja@wydawnictwo-alegoria.pl). Bardzo interesująco zapowiadają się także warsztaty historyczno-literackie dla maluchów (wiek 4+)na podstawie książki Jurka Zielonki „Org i mamutek. Spotkanie,” które poprowadzi sam autor(niedziela 27 maja 12:00, wstęp wolny). Natomiast wielką gratką dla dzieci w różnym wieku oraz dla młodzieży będą z pewnością zajęcia „TONY warsztaty: Nagrywanie świata”. Uczestnicy poszukają muzyki za pomocą rejestratorów dźwięku na terenie i w okolicy Wrocławskiego Centrum Kongresowego, a później przy pomocy odpowiednich programów stworzą własny utwór. Zajęcia poprowadzi wokalistka i autorka tekstów Marta Kołodziejczyk(niedziela 27 maja 11:00, zapisy: rekrutacja@tony.com.pl ).

Goście z Czech

Partnerem tegorocznych DOBRYCH STRON zostało Czeskie Centrum w Warszawie, dzięki któremu Targi uświetni wystawa współczesnej czeskiej ilustracji dla dzieci pt. „12 światów”. Czeska ilustracja dla dzieci to w powszechnym odbiorze wciąż klasyczne nazwiska: Zdeněk Miler i Krecik, Radek Pilař i jego Rumcajs. Wystawa „12 światów” udowadnia jednak, że współczesna czeska ilustracja to o wiele więcej. Zobaczymy na niej prace autorstwa dwanaściorga współczesnych artystów. Pojawią się ilustracje autorów znanych w Polsce dzieciom (np. Galina Miklínová, ilustratorka serii o Niedoparkach), a także tych popularnych raczej wśród dorosłych (np. Lucie Lomová, autorka poczytnych komiksów) oraz niemal nieznanych, a niezwykle interesujących, jak np. Vendula Chalánková czy Lucie Dvořáková. We Wrocławiu wystawa będzie prezentowana tylko podczas Targów we Wrocławskim Centrum Kongresowym, koniecznie trzeba ją zobaczyć!
Ponadto DOBRE STRONY osobiście odwiedzi Lucie Lomová – czeska autorka komiksów i ilustratorka, która poprowadzi warsztaty komiksowe i opowie o swojej pracy. Autorka pokaże, jak z pojedynczych klatek powstaje opowieść i jakie są poszczególne etapy tworzenia komiksu (sobota 26 maja 16:00, zapisy: wdl@domliteratury.wroc.pl).Kolejnym czeskim akcentem będą warsztaty plastyczne wydawnictwa Baobab pt. „Oto miato”. Zajęcia dla dzieci zainspirowane książkami obrazkowymi autorstwa Miroslava Šaška i Michaeli Kukovičovej poprowadzi Barbora Čermáková (niedziela 27 maja, 12:00 zapisy: wdl@domliteratury.wroc.pl).

Moc atrakcji

Jak co roku nie zabraknie również konkursów z nagrodami i kolorowych Bajarzy – animatorów, z którymi będzie można spędzić czas, poczytać książki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ponadto na miejscu działać będzie strefa zabaw prowadzona przez Studio Tęczówka, gdzie dzieci pod opieką doświadczonych edukatorów staną się małymi artystami (program zajęć dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat). W strefie zabaw przez cały dzień odbywać się będą otwarte zajęcia plastyczne, a także spotkania wokół książek Wydawnictwa Zakamarki. W niedzielę 27 maja od 14:00 do 16:00 co 15 minut będzie można wziąć udział w krótkich warsztatach „Skarby ukryte pod Złotym Słońcem” przygotowanych przez Muzeum Pana Tadeusza. W piątek 25 maja od 12:00 na zajęciach „Kredki w dłonie w Pawilonie” uczestnicy zastanowią się, po co jest muzeum i co właściwie powinno się w nim znajdować. Odwiedzą także sąsiadujący z Targami Pawilon Czterech Kopuł, aby zobaczyć, czy to miejsce bliskie jest ich muzealnym wizjom. Na te zajęcia przygotowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu: Muzeum Sztuki Współczesnej obowiązują zapisy: w godzinach 9:00–15:00 pod numerem telefonu 71 71 27 181 lub mailowo pod adresem: edukacja.pawilon@mnwr.art.pl. Natomiast przez cały piątek 25 maja dzieci powyżej 6 lat oraz młodzież mogą uczestniczyć w warsztatach z pierwszej pomocy, które przeprowadzi Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Wrocław. Mile widziane będą grupy szkolne, należy jednak wcześniej zarezerwować miejsce (zapisy: wdl@domliteratury.wroc.pl). Miłośników czworonogów zainteresują z pewnością otwarte weekendowe warsztaty (sobota 26 maja i niedziela 26 maja od 13:00 do 15:00)„Z psem za pan brat” połączone z pokazem psich umiejętności i elementami dogoterapii. Najmłodsi nauczą się, jak zachowywać się w obecności czworonogów i jak interpretować ich zachowania. Spotkania poprowadzą profesjonalni trenerzy psów z Centrum Szkolenia Psów Krzysztofa Tatara.

Nocne buszowanie wśród książek i pokaz Fontanny Multimedialnej

W tym roku okazję do odwiedzenia DOBRYCH STRON będziemy mieli także późnym wieczorem! To wielka gratka dla tych wszystkich, którzy lubią długie sobotnie spacery w okolicach Pergoli i Hali Stulecia a przy okazji fantastyczny pomysł na świętowanie Dnia Matki. W sobotę 26 maja Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY będą otwarte aż do 22:00 Na zakończenie tego dnia obejrzymy pokaz specjalny Wrocławskiej Fontanny z okazji Dnia Matki (wstęp wolny). Warto także pamiętać, że wielu wydawców (m.in. Marginesy, LTW, Warstwy, Czeskie Klimaty, Znak, Format, Antykwariat Tomik) poza książkami dla młodych czytelników przywiezie także świetne książki dla dorosłych. Z powodzeniem wybierzemy tu atrakcyjny książkowy prezent dla Mamy, a nocne buszowanie wśród książek powinno sprawić przyjemność wszystkim molom książkowym niezależnie od wieku.

Najlepsze książki

Tar­gom towarzyszy pre­sti­żo­wy konkurs „DOBRE STRONY” skie­ro­wa­ny do wy­daw­ców pu­bli­kują­cych książ­ki dla dzie­ci i mło­dzieży do lat 16. Na­gro­da „DOBRE STRONY” jest przyznawana za książkę po raz pierw­szy wy­da­ną w Pol­sce (od jednej edycji targów do kolejnej) w dwóch kategoriach, książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży, i wynosi 20.000 złotych. Jej fundatorem jest Pre­zy­den­t Wro­cła­wia, a pieniądze laureaci muszą prze­znaczyć na wy­da­nie ko­lej­nej książ­ki dla młodych czytelników. Dzięki temu Wrocław co roku przyczynia się do promocji najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży, pielęgnowania dobrych praktyk edytorskich oraz rozwoju czytelnictwa.

Organizatorem 9. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRESTRONY jest Wrocławski Dom Literatury.
Więcej na www.domlitertaury.wroc.pl
(info WDL)

Dodaj komentarz