Graficy/ilustratorzy Ludzie Polskiej Książki (LPK)

Tomasz Kuczborski

Tomasz Kuczbowski
Artysta plastyk, grafik i designer; ur. 30.08.1947 r. w Warszawie. Wykształcenie: absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, praca dyplomowa w pracowni Wzornictwa Przemysłowego prof. Lecha Tomaszewskiego.

Praca i kariera zawodowa: w latach 1971-80 współpraca z architektami, m. in. projekt sytemu informacji wizualnej dla Ursynowa. Od 1977 kierownik artystyczny „Przeglądu Technicznego“. Współpracował z Niezależną Oficyną Wydawniczą NOWA od dnia jej założenia w 1977 roku. Zaprojektował logo wydawnictwa (charakterystyczna mała litera „n“) oraz około 200 okładek książek, logo i okładki pisma „Zapis“, a także okładki kaset magnetofonowych i video. Założył (wspólnie z Markiem Zalejskim) „Studio Q“, jedno z pierwszych w Polsce profesjonalnych studiów graficznych. W ramach Studia powstały m.in. lay-out pierwszej okładki „Gazety Wyborczej“ w 1989, wygląd pisma „Rzeczpospolita“ (1990-2002), nowa wersję szaty graficznej „Tygodnika Powszchnego“ (w formacie A-3), okładki i graficzne koncepcje gazet i periodyków: m.in. „Życie“, „Super Ekspress“, „Poligrafika“, „Kurier Poranny“, „Dziennik Zachodni“ i wiele innych.

Przykład pracy A. Kuczborskiego

Studio Q zajmowało się również, obok działalności graficznej, dostarczaniem najnowszych technologii dla branży graficzno-poligraficznej. Jako pierwsze w Polsce uruchomiło pełnoformatowe naświetlanie tekstu i obrazu dla „Gazety International“ wydawanej przez Agorę. Urządzenia postscriptowe (RIPy i naświetlarki) były instalowane w wielu polskich redakcjach i drukarniach. Studio Q było również resellerem firmy Apple, a także znanej wytwórni fontów – URW. Indywidualne projekty Kuczborskiego wyróżniają się w większości prostotą i lakonicznością formy. Czonek Jury Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku, juror konkursu na najpiękniejsza okładkę prasową GrandFront.

Działalność społeczna: uczestnik opozycji od 1977 r., zatrzymany 4 stycznia 1982, tymczasowo aresztowany w okresie styczeń-marzec 1982 pod licznymi zarzutami, m.in. próby obalenia ustroju siłą.

Przykład  pracy A. Kuczborskiego

Odznaczenia: Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury“ (2003), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej” (2008 r.). (ap)

Dodaj komentarz