Różne

Nagrody ZAiKS-u 2018

Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Hanna Krall, Lech Janerka i Michał Urbaniak wśród 115 twórców i instytucji wyróżnionych w ostatnim roku przez ZAiKS. Stowarzyszenie uroczyście zakończyło obchody 100-lecia istnienia.


ZAiKS po raz kolejny nagrodził wybitnych twórców i instytucje szczególnie zasłużone dla upowszechniania kultury. Znane i cenione osobowości artystyczne ze świata muzyki, filmu, literatury, sztuk wizualnych czy choreografii odebrali wyróżnienia 23 marca w Domu pod Królami w Warszawie.

Pierwsze stulecie za nami. Cieszę się, że mogliśmy nagrodzić tak wielu wspaniałych twórców. Decyzją statutowych władz Stowarzyszenia powołaliśmy jubileuszową Nagrodę 100-lecia, tradycyjnie przyznaliśmy też nowe Honorowe Członkostwa, Nagrody ZAiKS-u i Nagrody Specjalne. Nasze wyróżnienia mają realny wymiar finansowy, co czyni ZAiKS jednym z najważniejszych mecenasów kultury w Polsce – powiedział przewodniczący Rady Stowarzyszenia, kompozytor Edward Pałłasz.

W roku stulecia ZAiKS przyznał łącznie 115 wyróżnień, z czego 55 zostało wręczonych 23 marca, na zakończenie obchodów jubileuszu Stowarzyszenia.


Honorowymi Członkami ZAiKS-u zostali Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Stanisław Tym, Hanna Krall, Eustachy Rylski, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Ryszard Poznakowski i Leopold Kozłowski-Kleinman [zm. 12.03.2019].

Z każdym rokiem grono Honorowych Członków ZAiKS-u powiększa się o znakomite nazwiska. Ojcowie założyciele Stowarzyszenia nie mogliby życzyć sobie zacniejszego towarzystwa. Myślę, że dziś patrzyliby na nas z dumą – powiedział fotografik Janusz Fogler, prezes ZAiKS-u.

Tradycyjnie Honorowi Członkowie otrzymali statuetki z k-dronem, jedenastościenną bryłą geometryczną o unikalnych właściwościach optycznych, akustycznych i strukturalnych, odkrytą przez Janusza Kapustę.


Nagrodami 100-lecia zostali wyróżnieni m.in. Lech Janerka, Zbigniew Hołdys, Tomek Lipiński, Wanda Warska, Krzesimir Dębski, Wojciech Trzciński, Tadeusz Rolke, Andrzej Dudziński czy Maciej Wojtyszko. Doroczne Nagrody ZAiKS-u otrzymali m. in. Anna Dymna i Rosław Szaybo.

Doroczne Nagrody ZAiKS-u przyznawane są w wielu kategoriach, a wręczane przez przedstawicieli sekcji członkowskich Stowarzyszenia. Małgorzata Semil-Jakubowicz – przewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych, wręczyła Nagrody Literackie dla tłumaczy. Laureatami w tej kategorii zostali: Marta Jordan, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu literatury hiszpańskojęzycznej na język polski; Jacek Bukowski, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu literatury z języków czeskiego i słowackiego na język polski; Clare Cavanagh, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu literatury polskiej na język angielski oraz Tokimasa Sekiguchi, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu literatury polskiej na język japoński.


Nagrody Specjalne otrzymali m.in. Maria Sadowska, Miłosz Bembinow, Janusz Kapusta oraz Rafał Skąpski – prezes PTWK, b. wiceminister kultury, b. prezes PIW.

Gośćmi honorowymi uroczystości byli m.in. prof. Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO, który zabrał głos składając ZAiKS-owi i twórcom najlepsze życzenia, a także prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski i redaktor naczelny tygodnika „Polityka” Jerzy Baczyński. Ceremonię poprowadzili Miłosz Bembinow, wiceprezes ZAiKS-u, i Rafał Bryndal, członek Prezydium Zarządu ZAiKS-u.

Wręczenie nagród poprzedził koncert Hani Rani i Dobrawy Czocher (fortepian i wiolonczela). Panie zaprezentowały utwory ze swej płyty „Biała Flaga” – aranżacja utworów Grzegorza Ciechowskiego, a specjalnie dla Romana Polańskiego zagrały słynne Libertango Astora Piazzolli z filmu „Frantic”.


Stowarzyszenie Autorów ZAiKS reprezentuje prawa kompozytorów, dramaturgów, poetów i pisarzy, autorów tekstów piosenek, scenarzystów, choreografów, publicystów, naukowców, fotografików, architektów i plastyków. Twórca zarabia wtedy, gdy inni korzystają z jego utworów. Jego wynagrodzenie powstaje więc w tysiącach różnych miejsc, w których autor nie ma szansy się pojawić aby odebrać należność osobiście. Dlatego twórcy na całym świecie od lat zrzeszają się w stowarzyszeniach, które zbierają dla nich tantiemy, a użytkownikom ułatwiają legalne korzystanie z twórczości. Stowarzyszenie służy zarówno autorom (zbiera dla nich wynagrodzenia), jak i użytkownikom utworów (wyręcza ich w poszukiwaniach uprawnionych, negocjowaniu i zawieraniu indywidualnych umów oraz rozliczaniu ich). ZAiKS jest organizacją powołaną przez twórców i od początku przez nich samych zarządzaną. Stowarzyszenie powstało w 1918 roku i jest jedną z najstarszych organizacji zbiorowego zarządzania na świecie. Od samego początku ZAiKS stanowi część światowego systemu ochrony praw autorskich. Reprezentuje ponad 20 tys. polskich autorów i wydawców i chroni w Polsce prawa ponad 3,5 mln twórców i wydawców zagranicznych, ochraniając łącznie ok. 65 mln utworów. (info ZAiKS)

Dodaj komentarz