Różne

Najpopularniejsze książki roku 2018 w Rosji

Portal Pro-Books.ru po raz kolejny podsumował wyniki sprzedaży książek w Rosji w 2018 roku.
A oto wyniki w kategorii literatura popularna.

Na pierwszym miejscu znalazło się Proischożdenije (Origin) Dana Browna, autora legendarnego Kodu Da Vinci.

Drugie miejsce – Zulejka otkrywajet głaza (Zulejka otwiera oczy) młodej pisarki Guzel Jachinej. Powieść opowiada o wieśniaczce, która po zabiciu męża w 1930 r. została zesłana na Syberię. Młoda kobieta będzie musiała od nowa układać sobie życie w surowej rzeczywistości.

Trzecie miejsce zajęła najnowsza powieść o przygodach Erasta Fandorina Nie proszczajus’. Prikluczenija Erasta Fandiorina w XX wiekie. Czast’ 2 (Nie żegnam się. Przygody Erasta Fandorina w XX wieku. Część 2) Borisa Akunina. Genialny detektyw obudził się po czteroletniej śpiączce, w którą zapadł po postrzeleniu przez Czarnego Gasyma. W tym czasie do władzy doszli bolszewicy, a znana Fandorinowi Rosja odeszła w przeszłość.

Na czwartym miejscu znalazła się powieść Shantaram (dwa tomy) australijskiego pisarza Gregory’ego Davida Robertsa. Nakład książki przekroczył już milion egzemplarzy. W centrum fabuły – wydarzenia z życia pisarza.

Piąte miejsce – Rok 1984 George’a Orwella. Powieść została opublikowana po raz pierwszy w 1949 roku. Klasyka wciąż aktualna.

Dieti moi (Moje dzieci) Guzel Jachinej na szóstym miejscu. Akcja powieści rozgrywa się na Powołżu w latach 20. i 30. XX wieku. Główny bohater, Jacob Bach, jest rosyjskim Niemcem, pracuje jako nauczyciel w kolonii Gnadental. Dla swojej córki i innych dzieci pisze bajki, nie wiedząc, że pewnego dnia w cudowny sposób staną się one częścią rzeczywistości.

Na siódmym miejscu – Nie żizń, a skazka (Nie życie, a bajka) Alony Doletskiej. Pierwszy redaktor rosyjskiego magazynu Vogue szczerze i z duża dozą ironii opowiada historie o „kulisach” życia gwiazd i zwykłych ludzi.

Ósme miejsce zajęły Tajnyje widy iz gory Fudzi (Tajemnicze widoki z Fuji) legendarnego Wiktota Pelewina. To historia bogatej i potężnej osoby. Przejadły mu się niedostępne dla zwykłych ludzi przyjemności. W końcu miał szczęście, poznał czym jest prawdziwe uczucie radość i szczęście. Okazuje się jednak, że można je po prostu kupić.

Dziewiąte miejsce – O diwnyj nowyj mir (Brave New World – tytuł polski Nowy wspaniały świat). Aldous Leonard Huxley opisuje życie 5 kast ludzi, rozdzielonych możliwościami zdolnościami fizycznymi i zdolnościami umysłowymi. Akcja rozgrywa się w Londynie przyszłości.

Ostatnia miejsce w grupie 10 najlepszych książki 2018 w Rosji zajmuje Żeńszczina priekłonnogo wozrasta i drugije bezprincypnyje rasskazy (Kobiety średniego wieku i inne historie bez zasad) autorstwa Aleksandra Cypkina. Zabawne i realistyczne historie, które mogą się przytrafić każdemu.
(info wg pro-books.ru)

Dodaj komentarz