Różne

Polska książka wśród wyróżnionych na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii

Książka Kominiarz / Piekarz Dominiki Czerniak-Chojnackiej (książkę wydało wyd. Dwie Siostry) została wyróżniona w kategorii książek dla najmłodszych (TODDLER) w konkursie BolognaRagazzi Award 2019!


Z werdyktu jury: Wykorzystując graficzną grę kontrastującymi przeciwieństwami, książka przedstawia dwie równoległe historie, które spotykają się pośrodku. Codzienne gesty dorosłych wyjaśnione zostały za pomocą sytuacji z życia dwóch braci wykonujących bardzo różne zawody. Ilustracje cechuje wyrafinowana prostota. Wykorzystanie bieli i czerni podkreśla różnice między dwoma zajęciami, a dodanie czerwieni stwarza atrakcyjny efekt wizualny.

Dynamiczna i wyraźnie muzyczna sekwencja obrazów w wyjątkowo efektywny sposób stymuluje wrażliwość estetyczną i emocjonalną małych dzieci.

Lista wszystkich laureatów nagrody BolognaRagazzi 2019 (czytaj).

BolognaRagazzi Award to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda dla książki dziecięcej i młodzieżowej, porównywana do filmowych Oskarów. Przyznawana jest wydawcom przez międzynarodowe targi książki dziecięcej Bolognia Children’s Book Fair za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci i młodzieży.

Co roku nagroda wręczana jest w trzech stałych kategoriach (Fiction, Non Fiction i Opera Prima – dla debiutujących autorów) i jednej lub dwóch kategoriach specjalnych. W tym roku kategorią specjalną było właśnie TODDLER – książki dla dzieci do 3 roku życia. Wydawcy z całego świata mogli zgłaszać w niej tytuły wydane w ciągu 5 ostatnich lat.

Jak ogłosili organizatorzy, wśród około 300 zgłoszeń pod względem jakości i ilości zdecydowanie wyróżniały się Francja i – zaraz za nią – Polska.

Gratulujemy Pani Dominice oraz twórcom wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych książek!


Nagrodę główna w tej kategorii zdobyła książka z Hiszpanii  –  ¡A dormir, gatitos! autorstwa (tekst i ilustracje) Bàrbary Castro Urío.


(info Dwie Siostry)

Dodaj komentarz