Różne

Książka Olgi Tokarczuk na krótkiej liście Międzynarodowej Nagrody Bookera

Wśród kandydatów do tegorocznej nagrody znalazła się zeszłoroczna laureatka, pisarka i poetka Olga Tokarchuk z powieścią Prowadź swój pług nad kościami umarłych (tytuł ang. Drive Your Plow Over The Bones Of The Dead). Książka miała swoją polską premierę w 2009 roku. Została wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego i była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2010. W 2017 roku na podstawie tej książki powstał film Pokot w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. 

Kolejni nominowani do nagrody to między innymi niemiecka pisarka i poetka Marion Poshmann z powieścią The Pine Islands, kolumbijczyk Juan Gabriel Vazquez z powieścią The Shape Of The Ruins, pisarz i nauczyciel z Omanu Joha Al-Harthi z książką Celestial Bodies, francuski pisarz Annie Erno i jej powieść The Years oraz chilijski pisarz dziecięcy, wydawca i prawnik Aliya Trabukko Seran z powieścią (The Remainder).

Zwycięzca nagrody za rok 2019 zostanie ogłoszony 21 maja podczas uroczystej kolacji w londyńskiej sali koncertowej Roundhouse.

W przeciwieństwie do Nagrody Bookera, założonej w 1969 r. i przyznawanej corocznie pisarzom z krajów byłej Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Międzynarodowa Nagroda Bookera została ustanowiona w 2004 r. I do 2016 r. Przyznawana była co dwa lata. Obecnie jest przyznawany za osiągnięcia w dziedzinie literatury rocznie. Zwycięzca może być autorem każdej książki przetłumaczonej na język angielski i opublikowanej w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Nagroda pieniężna wynosi 50 tysięcy funtów (65,8 tysięcy dolarów) i jest dzielona między pisarza i tłumacza.

Dodaj komentarz