Targi Targi w Polsce

Rumunia na X WTK

Dość skromnie, choć elegancko, zaprezentowała się Rumunia podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki.


W piątek na temat pierwszych Dzienników Ionesco, wydanych przez Wydawnictwo Agora, rozmawiali  Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, a także krytyk teatralny Janusz Majcherek. W sobotę odbyły się trzy spotkanie autorskie. Z historykiem i pisarzem Adrianem Cioroianu o jego książce Nie możemy uciec przed swoją historią (Amaltea 2019) rozmawiał jej tłumacz Bogumił Luft (były ambasador RP w Rumunii). W swojej książce autor opowiedział w skrócie o najważniejszych wydarzeniach, problemach i postaciach rumuńskiej historii (od II wojny światowej do obalenia komunizmu w 1989 roku), pozwalając zrozumieć czytelnikom dzieje Rumunii. Wcześniej odbyło się spotkanie z pisarzem Lucianem Danem Teodorovici – wybitnym rumuńskim pisarzem, reżyserem teatralnym, scenarzystą filmowym i telewizyjnym, dyrektorem Muzeum Literatury w Jassach oraz Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Przekładu FILIT. Rozmowa toczyła się wokół dwóch wydanych w Polsce powieści. Matei Brunul (wyd. 2015) oraz Inne historie miłosne (obydwie książki wydane przez Amaltę w tłumaczeniu Radosławę Janowską-Lascar). Za powieść „Matei Brunul” autor został nominowany do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2015, był też laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej (2015). Rozmowę prowadził Piotr Kieżun, a udział w niej wzięła także tłumaczka. Ostatnie spotkanie to rozmowa Varujanem Vosganianem, autorem głośnej na całym świecie Księgi szeptów, opowiadającej o traumatycznej historii Ormian w XX wieku, ale też o podtrzymywaniu pamięci. Książka ukazała się w Polsce w tłumaczeniu Joanny Kornaś-Warwas (została nagrodzona Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus” oraz Nagrodą Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej). Rozmowę z pisarzem, którego kandydaturę do Literackiej Nagrody Nobla zgłosiły trzy kraje, poprowadziła Beata Stasińska.

Gość Targów nie zapomniał o dzieciach. Przez trzy dni (od piątku do niedzieli) mogły oglądać kultowe w Rumunii filmy animowane: pośmiać się z przygód dziewczynki Mihaeli (reż. Nell Cobar) oraz psa i kota „Miaunel i Bălănel” (realiz. Horia Ștefănescu, Zaharia Buzea, Artin Badea), a w czwartek i piątek bajarz Szymon Góralczyk zaprasza je na warsztaty związane z bajkami rumuńskimi.

Każdego dnia można było oglądać  filmy dokumentalne (przyrodniczy Rumunia nieokiełznana ioraz trylogię krótkich filmów „noir-policier”: Bad PennyKowalskiRamona, w reżyserii Andreia Crețulescu),

Przez cały czas trwania WTK do obejrzenia były trzy wystawy:
Komiks rumuński 2019
Na tę wystawę składają się prace znanych w Rumunii i za granicą ilustratorów, twórców komiksu i animacji: Xenii Pamfil, Ileany Surducan, Marii Surducan, Anny Júlia Benczédi, Adriana Barbu, Gabrieli Rusu.

„Podążaj za kotem” – wystawa ilustracji do książek dla dzieci
Zbiór 25 ilustracji autorstwa rumuńskich rysowników zrzeszonych w Klubie Ilustratorów Rumuńskich. Artyści: Zelmira Szabo, Cristiana Radu, Adela Calistru, Alina Marinescu, Anca Smarandache, Andra Badea, Cristinas Crișu, Raluca Burcă, Corina Drăgan, Delia Zahareanu, Emanuela Balint, Gabriela Fabian, Georgiana Chițac, Irina Dobrescu, Iulia Ignat, Margareta Udrescu, Gabriela Soare, Mihaela Paraschivu, Raluca Anghel, Stela Lie, Oana Ispir, Bogdan Topîrceanu.

„Transylwania w oczach polskich fotografów”
Wystawa jest plonem pracy ośmiu fotografów z Torunia, Gdańska, Warszawy, Radomska i Głogowa, którzy w czerwcu 2018 r. wyruszali ze swojej bazy w siedmiogrodzkim Saschiz, aby penetrować z aparatami fotograficznymi wsie, miasteczka i miasta, od Mediaszu po Bran i uwieczniać bogactwo obiektów architektonicznych, wielką oryginalność, a w wielu przypadkach także egzotykę, terenów Transylwanii.

Nie wszystkie imprezy związane z udziałem Rumunii w Targach odbyły się na terenie Stadionu Narodowego. I tak Rumuński Instytut Kultury w Warszawie oraz Wydział Historii UW zaprosił czytelników w czwartek na UW (sala 128) na spotkanie z wymienionym już historykiem Adrianem Cioroianu. Spotkanie prowadził dr hab. Błażej Brzostek.
……………………………………………………………………..

Stoisko Rumunii (nr 78/D11) i wydarzenia towarzyszące przygotowane zostały przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasadę Rumunii w Warszawie i rumuńskie Ministerstwo Kultury i Tożsamości Narodowej.
(info i foto ap)

Dodaj komentarz