Targi Targi w Polsce

Czesi na X WTK

Podczas X WTK Ministerstwo Kultury Czech i Biblioteka Ziemi Morawskiej w Brnie zorganizowało kilka spotkań adresowanych w głównej mierze do profesjonalistów.


Pierwsze spotkania to prezentacja „Programu wsparcia przekładów literackich Ministerstwa Kultury Czech”; o zasadach przyznawania przez Ministerstwo Kultury Czech grantów na wydanie czeskich książek i promocję czeskiej literatury mówiła krytyk literacki Eva Klíčová. Na kolejnym – “Aktualności z literatury czeskiej dla dzieci – propozycje tłumaczeń” – zaprezentowano książki dla dzieci i młodzieży, które w ciągu ostatnich lat cieszyły się powodzeniem. To spotkanie prowadziła Michala Čičváková z Czeskie Centrum Literackiego.

O dotacjach na czeskie książki mówiła na zorganizowanej po uroczystym otwarciu Targów wiceminister kultury Republiki Czech Kateřina Kalistova. Zachęcając polskich wydawców do wydawania literatury czeskiej podkreśliła i omawiając udział  Czech w XI WTK podkreśliła, że: „To dla nas duże wyzwanie również dlatego, że polscy czytelnicy znają chyba literaturę czeską najlepiej na świecie. To ocena oparta na liczbie tłumaczeń z języka czeskiego wydawanych w Polsce, która sięga ponad 30 tytułów rocznie”.

W konferencji wziął udział dyrektor Morawskiej Ziemskiej Biblioteki w Brnie, która koordynuje program grantów wspierających tłumaczenia literackie z języka czeskiego oraz promocję czeskiej literatury na świecie i odpowiadać będzie za zorganizowanie czeskiego wystąpienia w charakterze gościa honorowego podczas przyszłorocznej edycji WTK. Już wiemy, że czeskie wystąpienie uświetni grupa około 20 autorek i autorów z tego kraju, którzy zagwarantować mają bardzo bogaty przegląd współczesnej literatury czeskiej.

Miłośników czeskiej literatury Mazowiecki Instytut Kultury oraz Czeskie Centrum w Warszawie zaprosiły z kolei na spotkanie „Czechy (wy)tłumaczone”. Czy Czesi to rzeczywiście „Pepicy”? Wzięli w niej udział tłumacze z języka czeskiego, a w roli moderatorki wystąpiła Lucie Zakopalová z Instytutu Polskiego w Pradze. Spotkanie odbyło się w ramach 2. edycji „Polsko-czeskiej wiosny literatury 2019” dla miłośników literatury i kultury Polski i Czech.

Podczas targów podpisano umowę między ministerstwem kultury Republiki Czeskiej a spółką Murator Expo, organizatorem wykonawczym stołecznych targów, dotyczącą współpracy i obecności Czech jako Gościa Honorowego kolejnej edycji.

(info ap, na zdjęciu: uroczyste podpisanie umowy)

Dodaj komentarz