Spotkania literackie

Literacki Bankowy z Małgorzatą Rejmer

1 sierpnia na warszawskim placu Bankowym grupa miłośników reportażu oraz przypadkowych gości wysłuchała rozmowy z Małgorzatą Rejmer – pisarką, reportażystką. Rozmowa dotyczyła Polski i Bałkanów.


Mieszkając od 2010 roku w Albanii, M. Rejmer obecnie patrzy na kraj ojczysty z perspektywy Bałkanów, a jej życie toczy się dwu-, a nawet trzytorowo (Albania, Polska, Rumunia). Po latach spędzonych na Bałkanach interesuje ją już nie historia krajów tam położonych, a ludzie – ich emocje, przeżycia z czasów nie tak odległych, codzienność ich życia. Mówiąc o swych pracach dot. Albanii przyznała, że pisanie o tym kraju było dla niej bardzo traumatyczne. Sytuacja w tym komunistycznym kraju w latach 70. i 80. była nieporównywalnie gorsza niż w Polsce. Życie w nędzy, brak kontaktu z otaczającym światem. Przytaczała zasłyszane zdarzenia, jak to Albańczycy wyławiali z morza różne odpadki nadpływające z Włoch i Grecji, aby w ten sposób tworzyć sobie wyobrażenie o życiu za Żelazną Kurtyną. Telewizorów było mało, istniały specjalne klubu, gdzie grupowo można było oglądać telewizję. Za każdy przejaw krytyki systemu groziło więzienie.

Ciekawe opowieści wciąż przerywało wycie syren wozów policyjnych. 1 sierpnia, rocznica wybuchu powstania warszawskiego, nie wydaje się, a tym bardziej plac Bankowy, nie wydają się najlepszym dniem i miejscem na tego typu wydarzenia – choć z drugiej strony to znakomity temat dla reportażystki.

Spotkanie z Małgorzatą Rejmer odbyło się w ramach organizowanego przez miasto Warszawa programu Literacki Bankowy.

…………………………………………..

Małgorzata Rejmer (ur. 1985) debiutowała w wieku trzynastu lat wierszami w kwartalniku „Okolica Poetów”. Jej pierwsze opowiadanie Poczekalnia ukazało się w antologii 20 lat pod lampą pod redakcją Pawła Dunin-Wąsowicza (wyd. Lampa i Iskra Boża). Jej pierwszą powieścią była wydana w 2009 Toksymia (wyd. Lampa i Iskra Boża), nominowana rok później do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 ukazał się reportaż Bukareszt. Kurz i krew (Wydawnictwo Czarne), za który otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii literatura faktu oraz Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia”, a także nominację do Nagrody Literackiej Nike. W 2013 Małgorzata Rejmer została nominowana do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury. W październiku 2018 ukazała się kolejna reportażowa książka pt. Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii (Wydawnictwo Czarne). Za tę książkę w 2019 roku otrzymała Paszport Polityki w kategorii Literatura oraz Nagrodę Bursztynowego Motyla.

(info i zdjęcie ap, notka biograficzna wg Wikipedii)

Dodaj komentarz