Na koniec wakacji (23-24 sierpnia), serdecznie zapraszamy do Rabki-Zdroju na unikalne „językowe SPA” – cykl warsztatów, które zwrócą uwagę na rozmaite kwestie związane z tym, jak mówimy, dlaczego mówimy właśnie tak i w jaki sposób możemy komunikować się lepiej, nie tylko przy pomocy słów, ale także mimiki i gestów. Dokładny program spotkań i sylwetki ekspertów znajdują się na stroniewww.jemyborowkinapolu.pl
Proponowane w ramach projektu „Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim” spotkania poprowadzą najwybitniejsi w kraju specjaliści, którzy nie tylko świetnie znają się na języku, ale także potrafią o nim fascynująco mówić i świetnie się nim bawić. Mamy nadzieję, że prowadzone przez nich warsztaty okażą się nie tylko wspaniałą wakacyjną przygodą dla uczestników, ale także inspiracją dla rodziców, dziadków, nauczycieli do samodzielnego prowadzenia podobnych zajęć w przyszłości.
Do Rabki przyjadą wybitni językoznawcy, autorzy książek popularyzujących poprawną polszczyznę: Agata Hącia z Uniwersytetu Warszawskiego, Artur Czesak i Małgorzata Majkowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspomoże ich Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, etnograf z rabczańskiego muzeum im. Orkana. Przyjedzie też dr hab. Aneta Załazińska, kierująca Katedrą Retoryki na Wydziale Polonistyki UJ. Zjawią się tłumaczki: Silvia Bruni, Barbara Gawryluk i Anna Kowalcze-Pawlik. Podczas spektaklu „Mały Książę” w teatrze „Rabcio” będziemy mieli okazję posłuchać tłumaczenia fragmentów powieści na język góralski i śląski w wykonaniu tłumaczy: Stanisławy Trebuni-Staszel i Grzegorza Kulika. Poza tym czeka nas turniej językowych gier planszowych w bibliotece i wielka językowa gra miejska w Parku Zdrojowym, przygotowana przez Młodzieżową Radę Miasta.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest wolny, jedynie na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki(do pobrania w bibliotece w Rabce) .
(info Iwona Haberny)
Założycielka Agencji Promocyjnej OKO istniejącej od 2000 roku w Krakowie i prezes fundacji Bookowy Dom. Specjalizuje się w organizacji i promocji niestandardowych wydarzeń i projektów kulturalnych. W 2017 roku została laureatką konkursu „Książka Roku IBBY” w kategorii „upowszechnianie czytelnictwa”.