Różne Rynek wydawniczy

Biblioteka Centralna w Helsinkach z tytułem Najlepszej Biblioteki Publicznej 2019 roku

Biblioteka Centralna w Helsinkach Oodi od wtorku 27 sierpnia nosi zaszczytny tytuł Najlepszej Biblioteki Publicznej Roku 2019. Tytuł ten przyznano jej podczas Światowej Konferencji Bibliotecznej IFLA w Atenach.


Nagroda Publicznej Biblioteki Roku przyznawana jest corocznie nowo powstałej bibliotece publicznej. W tym roku o tytuł ten ubiegało się 16 bibliotek z całego świata. Do ścisłego finału zakwalifikowały się cztery z nich: Green Square Library i Plaza z Australii, Bibliotheek LocHal z Holandii, Christchurch Central Library z Nowej Zelandii oraz wymieniona biblioteka z Helsinek. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 5 tys. USD, której ofiarodawcą jest firma informatyczna Systematic.

Dyrektor Oodi Anna-Maria Soininvaara podkreśla, że w projektowaniu biblioteki udział wzięli jej przyszli czytelnicy, napłynęło ponad dwa tysiące pomysłów dotyczących jej wyglądu i użyteczności. Uwagi te zostały uwzględnione przez firmę architektoniczną ALA, która zaprojektowała wspaniały i niepowtarzalny budynek. “Ludzie natychmiast przyjęli Oodi, co jest naszym największym sukcesem. Nagroda Publicznej Biblioteki Roku wskazuje, że zauważono to na całym świecie ”- dodaje Pani dyrektor.
Warto dodać, że otwarcie w ubiegłym roku Biblioteki przyciągnęło 55 tys. zwiedzających.

Biblioteka Centralna Oodi mieści się centrum Helsinek, składa się prawie w całości z przestrzeni publicznych. Projekt Oodi opiera się na idei podziału funkcji biblioteki na trzy poziomy: aktywny parter (przestrzenie dla różnego typu imprez, kino i sala wielofunkcyjna, ekspresowe usługi biblioteczne), pierwsze piętro do pracy (sale do nauki, pokoje do pracy, sale konferencyjne, sale gier, piętro trzecie, pełniące funkcje specjalne (miejsce na relaks i do czytania – ten poziom najbardziej przypomina typową bibliotekę; znajdziemy tu 7 oaz do czytania, kawiarnię, można też podziwiać Helsinki z tarasu widokowego).

Budynek ma kształt zakrzywionego mostu, jego fasada, z wyjątkiem najwyższego piętra, wykonana jest w całości z drewna. Również drewno dominuje wewnątrz budynku.

(info wg https://www.oodihelsinki.fi)

Dodaj komentarz