Wrocławski Dom Literatury

Nowy cykl spotkań literackich Wrocławskiego Domu Literatury

W czwartek 12 września o 19.00 ruszy nowy cykl spotkań literackich Wrocławskiego Domu Literatury „Szkoła gatunku. Lekcje literatury”.


Pierwszą bohaterką „Szkoły gatunku. Lekcji literatury” będzie mistrzyni powieści obyczajowej – Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Ta jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek, autorka kilkunastu książek, w tym bestsellerowej serii „Cukiernia pod Amorem” w rozmowie z Agnieszką Wolny-Hamkało opowie między innymi o tym, dlaczego zdecydowała się uprawiać ten właśnie gatunek, jakie daje on autorce możliwości i czy w pracy literackiej pomogło jej doświadczenie wyniesione z pracy na planie telewizyjnym. Małgorzata Gutowska-Adamczyk jest z wykształcenia historykiem teatru, zadebiutowała jako scenarzystka serialu Tata, a Marcin powiedział… W swoim dorobku literackim ma kilkadziesiąt poczytnych powieści dla młodzieży i dorosłych, spośród których 13 Poprzeczna zdobyła tytuł Książki Roku 2008. Serią „Cukiernia Pod Amorem”, przedstawiającą losy Polski i Polaków na przestrzeni ponad stu lat, podbiła serca czytelników i rankingi sprzedaży. Spotkanie odbędzie się w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury. Na miejscu będzie można kupić książki autorki. Wstęp wolny.

„Szkoła gatunku. Lekcje literatury” to projekt adresowany do mieszkanek i mieszkańców Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem uczennic i uczniów dolnośląskich szkół średnich. Idea przyświecająca „Szkole” polega na zainicjowaniu szerszej dyskusji na temat gatunków literackich, ich cech, aktualności lub nieaktualności gatunkowych podziałów i tego, jak mogą lub muszą się przenikać. Organizatorzy chcą też sprawdzić, jak ważne są etykiety gatunkowe dla nas czytelników i jak wpływają na nasze książkowe wybory. Wrocławski Dom Literatury do udziału w tym cyklu zaprosił znakomite autorki i autorów. Po spotkaniu z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk (12 września) z czytelnikami spotkają się  Łukasz Orbitowski (26 września), Filip Springer (7 października), Magdalena Grzebałkowska (14 października), Wojciech Chmielarz (4 listopada), Elżbieta Cherezińska (13 listopada) oraz Andrzej Ziemiański (25 listopada).

Cykl „Szkoły” będzie przebiegać dwutorowo. Każda zaproszona do projektu autorka bądź autor wezmą udział w otwartym wieczornym spotkaniu z czytelnikami, na które Wrocławski Dom Literatury zaprasza właśnie do swojego klubu Proza, ale także w moderowanych lekcjach dla młodzieży w wybranych szkołach. Do projektu Wrocławski Dom Literatury zaprosił wrocławskie licea ogólnokształcące: LO nr II, LO nr VII, LO nr XIII, a także szkoły z Oławy, Trzebnicy i Brzegu. Wszystkie spotkania i lekcje będą rejestrowane, a ze zgromadzonych w ten sposób materiałów przygotowane zostaną podcasty, które zostaną udostępnione nieodpłatnie w sieci, tak by mogli korzystać z nich wszyscy zainteresowani czytelnicy, w tym nauczyciele poszukujący materiałów pomocniczych w pracy dydaktycznej.
Projekt współfinansowany jest przez Fundację KGHM Polska Miedź.
(info WDL)

Dodaj komentarz