Edytorstwo Wystawy

“Baśniowe ilustracje Janusza Grabiańskiego” w Teatrze Lalka

W sobotę 7 września stołeczny Teatr Lalka zaprasza na wernisaż “Baśniowych ilustracji Janusza Grabiańskiego”. Wystawa ulokowana w foyer Teatru i towarzyszy premierze “Śpiącej królewny”.


Wystawa przygotowana została w 90. rocznicę urodzin artysty, prezentuje ilustracje do znanych bajek i baśni, takich jak: Śpiąca królewna, Czerwony Kapturek, Kot w butach, Królewna Śnieżka, Brzydkie kaczątko, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Cudowna podróż i wiele innych.

Wystawę będzie można oglądać do grudnia b.r.


Janusz Grabiański
(foto. archiwum rodziny)

Janusz Grabiański (ur. 24.07.1929 w Szamotułach, zm. 20.10.1976 w Warszawie) – grafik, ilustrator i projektant, współtwórca Polskiej Szkoły Ilustracji. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracował z najważniejszymi polskimi wydawnictwami, zaprojektował okładki i ilustracje do kilkuset książek, m.in. Elementarza Mariana Falskiego i Rogasia z Doliny Roztoki Marii Kownackiej. Zdobył uznanie za granicą, ilustrowane przez niego książki ukazały się w ponad 20 krajach całego świata. Projektował także plakaty, kalendarze, karty i znaczki pocztowe. Tworzył materiały promocyjne dla PLL „LOT”. Miał liczne wystawy w Polsce i za granicą. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najbardziej sobie cenił Order Uśmiechu przyznany przez dzieci w 1973 roku.

Koncepcja i opracowanie wystawy: Agnieszka Dziewulska
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Partnerzy wystawy: Teatr Lalka, Wydawnictwo Iskry, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
(info Teatr Lalka)

Dodaj komentarz