Wrocławski Dom Literatury

Wrocławski Dom Literatury zaprasza (2-8.10.2109)

Spotkania z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius
W najbliższych dniach Wrocławski Dom Literatury odwiedzi dwóch laureatów Silesiusa. 2 października na godz. 19.00 Irek Grin zaprosił do rozmowy w swoim autorskim cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturzy” Marcina Świetlickiego. Ten poeta, prozaik i muzyk, laureat Silesiusa za całokształt pracy twórczej z 2012 roku, wydał w tym roku kolejny w swoim dorobku tom poetycki pt. „Ale o co ci chodzi?” (Wydawnictwo Wolno).

Dzień później Klub Proza odwiedzi Adam Kaczanowski, pisarz i performer, tegoroczny laureat Silesiusa w kategorii Książka roku („Cele”). W czwartek 3 października o 19.00 razem Kaczanowski zaprezentuje wrocławskim czytelnikom swoją twórczość prozatorską, rozmawiając z Jakubem Skurtysem o wydanej w tym roku książce „Czego boją się rodzice” (Disastra publishing).

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławskim Domu Literatury
W piątek i sobotę (4-5 października) w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury gościć będziemy 15. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. W ramach wydarzeń festiwalowych odbędą się cztery serie głośnych czytań w językach oryginalnych (swoje opowiadania czytać będą m.in. Bianca Bellovà – czeska autorka nominowana w tym roku do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, tegoroczna laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza Olga Hund, Maciej Bielawski, Magdalena Parys, koreański pisarz Ha Chang-soo czy Assaf Gawron z Izraela). Ponadto w Prozie czekają nas dwie debaty: z autorami nominowanymi w tym roku do Nagrody Conrada (4.10, godz. 20.00) oraz panel „Autocenzura” z udziałem Agaty Bielik-Robson, Karoliny Felberg, Elizy Kąckiej i Agnieszki Wolny-Hamkało (5.10, godz. 20.00). Pełny program wydarzeń festiwalowych dostępny jest na www.opowiadanie.org.

Szkoła gatunku z Filipem Springerem
Szkoła gatunku. Lekcje literatury to cykl spotkań Wrocławskiego Domu Literatury, w ramach którego poprzez spotkania z pisarkami i pisarzami przybliżane są poszczególne odmiany literatury. W poniedziałek 7 października o 19.00 o reportażu literackim opowie Filip Springer, autor m.in. „Miedzianki. Historii znikania” czy „Miasta Archipelag”. Podczas spotkania w Klubie Proza, które poprowadzi Magda Piekarska, nie powinno zabraknąć pytań dotyczących najnowszej publikacji Springera, wydanej we wrześniu tego roku książki „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” (Wydawnictwo Czarne).

Premiera serii Biblioteka Narodowa
W roku jubileuszu stulecia serii „Biblioteka Narodowa” Wydawnictwo Ossolineum i Wrocławski Dom Literatury zapraszają na spotkanie wokół premiery książki „Wybór pism” wybitnego historyka literatury, krytyka literackiego i prozaika Kazimierza Wyki. W dyskusji 9 października o 19.00, którą poprowadzi pisarka i literaturoznawczyni Inga Iwasiów, udział wezmą Paweł Mackiewicz (redaktor książki) oraz Marta Wyka (córka Kazimierza Wyki, historyczka i badaczka literatury).

Przypominamy, że w Klubie Proza trwa wystawa rysunków Pawła Floryna „Fikcyjne miasta” – można ją oglądać codziennie w godzinach otwarcia klubu Proza (12.00-23.00), natomiast 5 października o godz. 13.00 zapraszamy na oprowadzanie i rozmowę z autorem w ramach festiwalu MIASTOmovie 7: Architektura publiczna.

Zapraszamy również do udziału w wydarzeniach odbywających się w ramach goszczącego w klubie Proza Festiwalu Równych Praw (towarzyszącego 11. Wrocławskiemu Marszowi Równości). W niedzielę 6 października o godz. 15.00 rozpocznie się wykład dra Roberta Maślaka, zoologa z Instytutu Biologii UWr zajmującego się m.in. zachowaniem zwierząt, pt. „Jak pingwin z pingwinem. O homoseksualności wśród zwierząt”.

W przyszłym tygodniu (8 października o 18.00) odbędzie się też seans filmowy w ramach organizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki stałego cyklu Dolny Śląsk pełen historii. Tym razem wyświetlony zostanie film poświęcony Mariannie Orańskiej, właścicielce pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim.

(info WDL)

Dodaj komentarz