Różne

Bestsellery 2019 wg “Publishers Weekle”

Magazyn “Publishers Weekle” opublikował już swoją tegoroczną listę bestsellerów. A oto wybrane przez redakcję książki:

Adience of One: Donald Trump, Television, and the Fracturing of America
James Poniewozik

Trump stał się „kanałem informacyjnym w ludzkiej formie: głośnym, pozbawionym analizy i uzależnionym od konfliktów”, pisze krytyk telewizyjny “New York Timesa” J. Poniewozik w tej wyjątkowej i dowcipnej analizie tego, jak degradacja rynku telewizyjnego od lat 50. XX wieku przez 2010 rok umożliwił Trumpowi prezydencję.

The British Are Coming: The War for America, Lexington to Princeton, 1775-1777
Rick Atkinson (Holt)

Ta pierwsza odsłona nagradzanej przez Pulitzera nowej trylogii historyka Atkinsona to porywający, epicki opis rewolucji amerykańskiej. Dzięki innemu pokazaniu głównych bohaterów tej epoki – Georg Washington jest tu człowiekiem niezdecydowanym, król Jerzy III w cichości przeżywa wydarzenia na arenie amerykańskiej, Benedykt Arnold jst odważny – ​​często opowiadana historia odczytywana jest jest od nowa.

Good Talk: A Memoir in Conversations
Mira Jacob (One World)

Rozbrajająca, ale urocza, dowcipna, ale ważna książka – debiutanckie wspomnienia pisarki M. Jacob (The Sleepwalker’s Guide to Dancing) ilustrują szczere rozmowy z jej ciekawskim synem (który ma obsesję na punkcie Michaela Jacksona) i innymi członkami rodziny oraz znajomymi na temat rasy, seksu, śmierci.

From the Shadows
Juan José Millás, tłum. z hiszpańskiego Thomas Bunstead i Daniel Hahn (Bellevue)

Autor zabiera czytelników w absurdalną przejażdżkę w psychikę Damiána Lobo, mężczyzny, który ukrywa się przed policją w ogromnej antycznej garderobie, a potem zostaje przewieziony do domu rodzinnego.

Guest House for Young Widows: Among the Women of ISIS
Azadeh Moaveni (Random House)

Moaveni próbuje zrozumieć młode muzułmankami, które opuściły dom, aby dołączyć do ISIS w Syrii. Tam ich romantyczne marzenia zetknęły się z ponurą rzeczywistością. Co teraz dzieje się z tymi kobietami i ich dziećmi?

The Man Who Saw Everything
Deborah Levy (Bloomsbury)

Jest rok 1988, Saul Adler, młody historyk, został zaproszony do komunistycznego Berlina Wschodniego – w zamian musi opublikować pozytywny artykuł na temat Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Przed wyjazdem zostaje jednak potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych na Abbey Road. To wydarzenie zmienia jego życia.

The Nickel Boys
Colson Whitehead (Doubleday)

Czasy Jima Crowa. Na Florydzie Elwood Curtis, uczeń liceum, zostaje przez pomyłkę zatrzymany przez policję. W efekcie trafia do Nickel Academy, szkoły dla nieletnich, gdzie chłopcy – zwłaszcza czarni – wciąż są wykorzystywani fizycznie i seksualnie. Elwood zaprzyjaźnia się z cynicznym Turnerem i razem próbuję przetrwać tę gehennę.
Powieść oparta jet na prawdziwej historii szkoły na Florydzie, która działała przez sto jedenaście lat i wypaczyła życie tysięcy dzieci.

Optic Nerve
María Gainza, tłum. z hiszpańskiego Thomas Bunstead (Catapult)

Ta fenomenalna powieść przedstawia portret kobiety z Buenos Aires o imieniu María, łącząc epizody z jej życia z zachwycającymi ją dziełami sztuki. Gainza bada przestrzeń między sztuką i jaźnią, oraz to, w jaki sposób to, co widzimy i odczuwamy tworzy niepowtarzalną duszę ludzką.

Solitary
Albert Woodfox, Leslie George (Grove)

Woodfox, członek partii Czarne Pantery, zostaje skazany za zamordowanie strażnika w więzieniu w Angoli w Luizjanie w 1972 r. Kolejne 40 lat spędził w odosobnieniu, walcząc o zachowanie rozsądku, ucząc się, pomagając innym, przyjaźniąc z dwoma innymi niesłusznie skazanymi Panterami, Hermanem Wallace oraz Robertem Kingiem. Książka jest oskarżeniem systemu sądów oraz przytłaczającym opisem okropności odosobnienia.

Trust Exercise
Susan Choi (Holt)

Szkoła na amerykańskim przedmieściu początku lat 80. 15-letni Sarah i Davi z klasy aktorskiej zakochują się w sobie. Zewnętrzny świat życia rodzinnego i ekonomicznego, presja akademicka i przyszłe dorosłe życie nie docierają do murów tej szkoły – dopóki to nie nastąpi, w szokującej spirali wydarzeń, która przenosi akcję do przodu w czasie i wywróci wszystko do góry nogami.
Książka o fikcji i prawdzie, przyjaźni i lojalności, prawdziwych potrzebach nastolatków oraz uprawnień i obowiązków dorosłych.

Dodaj komentarz