Targi w Polsce

Targi Dobrych Książek we Wrocławiu – Mieście Literatury UNESCO

Dwudziesta ósma edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek zbliża się wielkimi krokami. Już tradycyjnie na targi udamy się do Hali Stulecia, gdzie w tym roku zgromadzi się ponad stu siedemdziesięciu wydawców z całej Polski i przeszło stu pięćdziesięciu pisarzy, ilustratorów czy tłumaczy. Po raz pierwszy Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w Mieście Literatury UNESCO, którym stolica Dolnego Śląska została ogłoszona pod koniec października. W tym roku gościem honorowym imprezy będzie Komisja Europejska, dzięki której w programie targów znajdziemy specjalne pasmo spotkań wokół problemów ekologicznych. Podobnie jak rok temu odbędzie się także Salon Zdobywców, w ramach którego odbędą się spotkania z tegorocznymi laureatami najważniejszych polskich nagród literackich. Już po raz trzeci WTDK towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego.


Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach od 5 do 8 grudnia w przestronnej, zabytkowej Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1), dokąd w tym roku po raz pierwszy dojedziemy bezpłatnym targowym autobusem. Linię specjalną autobusu jadącego na targi książki uruchomi MPK Wrocław, które zostało partnerem Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Autobus będzie wyjeżdżał z przystanku Dworzec Autobusowy i kierował się do Hali Stulecia m.in. przez Plac Dominikański i Plac Grunwaldzki i taką samą trasą będzie wracał z Hali Stulecia (rozkład trasy znajdziemy przed rozpoczęciem targów na stronach internetowych MPK i Wrocławskiego Domu Literatury oraz w witrynach przystankowych MPK).

Wrocławskie Targi Dobrych Książek są największym świętem literackim w mieście i tradycyjnie zgromadzą najlepszych wydawców z całej Polski. W tym roku są też pierwszą dużą imprezą literacką odbywającą się po przyznaniu Wrocławiowi tytułu Miasta Literatury UNESCO. Gościem honorowym imprezy będzie Komisja Europejska, dzięki której w programie targów znajdziemy specjalne pasmo spotkań wokół problemów ekologicznych, a także spotkanie z Martą Dzido – polską laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej. Podobnie jak przed rokiem będziemy mieli okazję odwiedzić także stoisko z literaturą węgierską. Ponadto podczas zimowych targów poznamy najlepszą edytorsko i graficznie książkę dla dorosłych (Pióro Fredry) oraz dla dzieci (Dobre Strony). Podczas uroczystej gali zostaną wręczone dwie nagrody Prezydenta Wrocławia dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2019 i Nagroda Edytorska Dobre Strony 2019. Sponsorem nagród jest KGHM Polska Miedź SA.

Przez cztery dni tego największego we Wrocławiu święta książek będzie można uczestniczyć w ponad stu różnych spotkaniach autorskich i warsztatach. Gośćmi WTDK będą w tym roku m.in.: Małgorzata Rejmer, Marek Krajewski, Marta Dzido, Andrzej Dragan, prof. Jerzy Bralczyk, Piotr Hercog, Adam Wajrak i Tomasz Somojlik, Maciej Zaremba Bielawski, Filip Zawada, Jakub Małecki, Grzegorz Kasdepke, Agata Tuszyńska, Barbara Gawryluk, Maciej Zaręba, Anna Kańtoch, Wojciech Orliński, Olga Gitkiewicz, Mariusz Urbanek, Piotr Zychowicz, Grzegorz Gauden, Hanna i Antoni Gucwińscy, Janusz Leon Wiśniewski, Jacek Fedorowicz, Zyta Rudzka, Adam Kaczanowski, Aldona Kopkiewicz, Małgorzata Lebda, Marta Podgórnik, Marta Kisiel, Tomasz Woroniak, Michał Zawadka, Robert Romanowicz, Jacek Antczak, Joanna Gwis, Monika Kassner, Anna Paszkiewicz, a także autorki najlepszych tegorocznych przekładów: Małgorzata Łukasiewicz (Nagroda za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za całokształt twórczości), Magdalena Pytlak (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus) i Bogusława Sochańska (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii przekład).

Po raz trzeci Wrocławskim Targom Dobrych Książek towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego. W kuluarach Hali zostanie stworzona strefa sztuki i ładnych przedmiotów, gdzie rozgości się ponad osiemdziesięciu wystawców. Kupimy tu dobry design, sztukę użytkową, ręcznie szytą odzież od młodych polskich projektantów, autorską biżuterię, unikatowe zabawki dla dzieci, obrazy, plakaty, grafiki i ilustracje polskich artystów, ceramikę, płyty winylowe, kwiaty i ozdoby świąteczne oraz inne wyroby rękodzielnicze. Wszystko to przygotowane przez polskich twórców z małych firm i manufaktur.

W przestrzeni targów – jak co roku – będzie działać strefa zabaw dla dzieci (liczne warsztaty i zajęcia kreatywne), kawiarnia oraz szatnia. W punkcie informacyjnym w głównym holu do Hali Stulecia otrzymamy bezpłatny program z mapką stoisk. Wielu wystawców oferuje możliwość zapłacenia za zakupy kartą, ale nie wszyscy mają taką możliwość, dlatego wybierając się na targi, warto zaopatrzyć się również w gotówkę – najbliższy bankomat znajduje się przy wejściu do Zoo. Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek oraz na Targi Wszystkiego Dobrego tradycyjnie jest bezpłatny.

Program targów to w tym roku około stu wydarzeń – spotkań oraz warsztatów z autorami, ilustratorami, tłumaczami. Większość autorów będzie czekała także na swoich czytelników przy stoiskach wydawnictw, by podpisywać książki. Warto zwrócić uwagę na to, że w tegorocznym programie wyróżnia się pasmo ekologiczne. Na spotkania o tej tematyce zaprasza Gość Honorowy – Komisja Europejska, ale te same wątki odnajdziemy również m.in. na spotkaniu wokół książki „Balticarium, czyli rejs po Bałtyku” (Wydawnictwo Wytwórnia) oraz podczas warsztatów z Magdaleną Kozieł-Nowak wokół książki „Żółwik z oceanu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka”. Zadowoleni będą fani kryminałów, którzy będą mieli okazję spotkać się z Markiem Krajewskim, Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Ćwiekiem, Bernadetą Prandzioch, Przemysławem Semczukiem czy debiutującymi w tym gatunku Mieczysławem Gorzką, Miłoszem Fryzełem i Barbarą Sośnicą-Czekałą.

Co roku dużą popularnością cieszą się spotkania wokół książek o Wrocławiu i Dolnym Śląsku, poświęcone historii i sztuce regionu. Podczas tegorocznej edycji Targów Joanna Mielewczyk opowie o nowej książce „Kamienice 2. Opowieści mieszkańców przedwojennego Wrocławia”, Adam Pacholak o książce na temat budynku wrocławskiego Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej przy ulicy Ofiar Oświęcimskich, autorstwa Anny i Jerzego Tarnawskich, a Małgorzata Lutowska i Przemysław Żuchowski o fenomenie Dolnego Śląska oraz Karolina Kuszyk o swojej debiutanckiej książce „Poniemieckie” (Wydawnictwo Czarne), w której rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń mieszkającymi w poniemieckich domach na zachodnich ziemiach Polski. O książce Leszka Czarnoty w stulecie urodzin Henryka Tomaszewskiego opowie autor wstępu i redaktor publikacji „Książka o mistrzu. Subiektywna historia teatru pantomimy Henryka Tomaszewskiego (1959–1974)” prof. Leszek Pułka oraz żona autora Ewa Kamas-Czarnota.

Wśród lokalnych akcentów warto zauważyć też dwa spotkania z pisarzami z Wrocławia przygotowane przez Wydawnictwo Znak. Pierwsze z nich to jubileuszowe spotkanie z Markiem Krajewskim (sobota 7.12, 14.00), który obchodzi w tym roku 20-lecie swojej pracy twórczej. Z tej okazji Wydawnictwo Znak wydało dwie nowe powieści mistrza, „Dziewczynę o czterech palcach” i „Mock. Golem”, na ul. Jedności Narodowej 42/44a powstał mural z wizerunkiem pisarza i bohaterów jego książek, a w Teatrze Muzycznym Capitol odbyła się premiera spektaklu „Mock. Czarna burleska”. Dodatkowo w sobotę przed spotkaniem z autorem odbędzie się odsłonięcie krasnala Ebiego, który nawiązuje do Eberharda Mocka, głównego bohatera retrokryminałów Marka Krajewskiego. Pomysłodawczynią przygotowania i odsłonięcia krasnala jest Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodniczka miejski po Wrocławiu ze Stowarzyszenia Podróżników TUiTAM, a autorką krasnala jest artystka plastyk Beata Zwolańska-Hołod. Odsłonięcia przed wejściem głównym do Hali Stulecia w sobotę o 13.30 dokona pomysłodawczyni oraz sam autor.

Drugim wrocławskim pisarzem, którego wydana w tym roku przez Wydawnictwo Znak książka „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” została świetnie przyjęta przez recenzentów i czytelników jest Filip Zawada – pisarz, fotograf i muzyk. Jego powieść sprawia, że zaczynamy widzieć, jak bardzo świat z naszych wyobrażeń różni się od tego, w którym żyjemy. Autor opowie o książce w niedzielę 8 grudnia o 14.00.

Także w niedzielę, ale o 12.00 wrocławski dziennikarz i pisarz Jacek Antczak, współautor nowej książki „Piotr Hercog. Ultrabiografia” (Wydawnictwo SQN) poprowadzi wyjątkowo zapowiadające się spotkanie z Piotrem Hercogiem, człowiekiem, dla którego żadne góry nie są wystarczająco wysokie, żeby na nie wbiegać. W 2017 r. był najszybszym obcokrajowcem na mecie maratonu, który miał miejsce na Mount Everest. Podróżnik opowie o swoich wyprawach, zaskakujących i dramatycznych sytuacjach, dążeniu do celu i realizowaniu marzeń.

Na dzieci – poza strefą zabaw, w której warsztaty będą się odbywać cały dzień – czeka m.in. spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, warsztaty plastyczne z Joanną Bartosik, warsztaty z autorkami: Joanną Gwis, Moniką Kassner, Anną Paszkiewicz oraz warsztaty komiksowe z Tomaszem Woroniakiem czy warsztaty detektywistyczne wokół serii książek „Biuro detektywistycznego Lassego i Mai”. Z oferty warsztatowej będą mieli okazję skorzystać z także dorośli. Dla nich organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty o nowych książkach dziecięcych, praktyczne warsztaty dla rodziców z edukacji metodą Montessori, wykład Michała Zawadki o pozytywnym myśleniu i wspieraniu dziecka, czy wykład Agnieszki Urbańskiej „Dorośli w świecie baśni”. Na większość warsztatów oraz spotkania z programu przygotowanego przez Komisję Europejską obowiązują zapisy – szczegółów należy szukać w programie na  www.domliteratury.wroc.pl 

W Hali Stulecia podczas targów obejrzymy również ciekawą wystawę „ILUSTRATORKI, ILUSTRATORZY” prezentującą okładki najpiękniejszych książek, które wielu z nas może pamiętać z dzieciństwa. Wystawa stanowi nawiązanie do książki Barbary Gawryluk „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów” (Wydawnictwo Marginesy).

Program 28. WTDK dostępny na www.domliteratury.wroc.pl

Organizator 28 Wrocławskich Targów Dobrych Książek i 3. Targów Wszystkiego Dobrego: Wrocławski Dom Literatury
Organizator Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony: Wrocławski Dom Literatury
Więcej na: www.domliteratury.wroc.pl oraz na Facebooku: Wrocławskie Targi Dobre Książki

Godziny otwarcia 28. WTDK:
Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1:
5 grudnia (czwartek) 12.00-19.00
6 grudnia (piątek) 11.00-20.00
7 grudnia (sobota) 11.00-20.00
8 grudnia (niedziela) 11.00-17.00

Wstęp wolny!

(info WDL)

Dodaj komentarz