Różne

Pomnik Daniiła Granina w Petersburgu

27 listopada 2019 r. w Sankt Petersburgu odsłonięto pomnik pisarza Daniiła Granina.


Rzeźba z brązu stanęła na Alei Dalekowschodniej obok ośrodka kulturalno-edukacyjnego przy bibliotece imienia Granina. W konkursie międzynarodowym, w ramach którego wybrano projekt pomnika, zaprezentowano 23 prace. Zdaniem Jury najciekawsza była praca Jewgienija Burkowa i architekta Nestora Engelke. Prace nad pomnikiem rozpoczęły się w czerwcu i trwały kilka miesięcy. Warto zaznaczyć, że projekt zaakceptowała córka pisarza Marina Czernyszewa-Granina. Pomnik przedstawia pisarza siedzącego w fotelu otoczonym książkami i czasopismami. Pomnik sfinansowało Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne.

Daniił Granin urodził się 1 stycznia 1919 r. we wsi Wołyń w guberni kurskiej (obecnie obwód kurski) w rodzinie leśniczego. W wieku 7 lat wraz z matką przeprowadził się do Leningradu. W 1941 r. zgłosił się do wojska. Walczył na Frontach Leningradzkim, Nadbałtyckim, przeszedł drogę od żołnierza do dowódcy kompanii. Szczególne miejsce w twórczości Granina stanowi motyw wojny. Niektóre z jego dzieł, w tym Dom na Fontance (1967) i Nasza walka (1968), Mój lejtnant (2011) oparte są na prawdziwych wydarzeniach z życia autora.

Granin był wielokrotnie wybierany na członka zarządu i sekretarza Związku Pisarzy RSFSR i ZSRR, w 1989 r. kierował radzieckim PEN Club-em. Otrzymał wiele nagród radzieckich i rosyjskich. Zmarł w lipcu 2017 roku w wieku 99 lat. W 2017 r. prezydent podpisał ustawę dot. upamiętnienia Granina i obchodach 100. rocznicy jego urodzin w 2019 r. Oficjalny program obchodów obejmuje ponad 120 wydarzeń, z których większość odbywa się w Petersburgu.

Nakładem naszego wydawnictwa Inicjał w 2013 roku ukazało się polskie wydanie Daniiła Granina Mój lejtnant.
(info wg: fapmc.ru)

Dodaj komentarz