Różne

Muzeum-archiwum Stephena Kinga w Bangor

Stephen King urodził się w  Portland, ale szczególnym uczuciem darzył Bangor, gdzie mieszkał przez sporą część życia.
King wraz z małżonką zwrócili się do Rady Miejskiej Bangor z oficjalną prośbą o  zgodę na przekształcenie ich posiadłości na West Broadway w  działające non profit dom pracy twórczej dla pisarzy i  archiwum Stephena Kinga. Biorąc pod uwagę dotychczasową działalność pisarza na rzecz miasta, władze do prośby się przychyliły.

Rodzina Kingów zawsze czyniła wiele dla Bangor. Ofiarowała miastu na przestrzeni lat miliony dolarów na różne cele. Utrzymanie jego spuścizny tu – w Bangor – jest dla naszej społeczności niezwykle ważne, powiedział Ben Sprague, jeden z  radnych.

Stephen King pragnie, aby do jednego z dwu domów znajdujących się w posiadłości, przenieść jego archiwum, aktualnie przechowywane na Uniwersytecie Maine. Archiwum byłoby dostępne dla badaczy i  studentów po wcześniejszym umówieniu wizyty. Drugi z domów ma być przekształcony w  miejsce dla pisarzy, w  którym mogliby bez skrępowania oddawać się literackiej pasji. Dom ten jednorazowo gościłby nawet pięciu pisarzy.

Nawiasem mówiąc, miasto Bangor stało się prototypem Derry i zainspirowało Kinga do napisania książki „It”. W adaptacji filmowej z 2017 roku dom pisarza pojawia się nawet w kadrze.
(info wg rollingstones)

Dodaj komentarz