Konkursy Różne

Bestsellery 2019 roku wg “New York Times”

Każdego roku “New York Times” podaje listę najlepiej sprzedających się książek roku. 2019 nie był w tym zakresie wyjątkiem.

 

1. Julia Phillips, Disappearing Earth

Debiutancka powieść Julii Phillips Disappearing Earth błyskawicznie stała się bestsellerem, który podbił serca czytelników. Powieść rozgrywa się na Kamczatce, gdzie dochodzi do porwania dwu dziewczynek z małego miasteczka. To wydarzenia wpływa nie tylko na ich losy, ale też życie ich matki, ale także wielu innych kobiet w tym małym, odizolowanym świecie.

2. Ben Lerner, The Topeka Scholl

Książka Bena Lernera The Topeka Scholl jest trzecią już książką tego amerykańskiego pisarza. Tym razem jej bohater Adam Gordon został przeniesiony do lat 90. ubiegłego wieku i bierze udział w szkolnych debatach. Idea książki sprowadza się  do kryzysu wiary i sztuki, który dotyka większość mieszkańców kraju.

3. Ted Chang, Exhalation

Książka Teda Changa Exhaltion składa się z dziewięciu opowiadań typu science fiction. Ich tematem są podróże w czasie, wirtualna rzeczywistość, bioetyka i oczywiście natura samego człowieka.

4. Valerii Luiselli, The Lost Children’s Archive

Książka Valerii Luiselli, The Lost Children’s Archive, jest pierwszą książką meksykańskiego pisarza napisaną po angielsku. Powieść rozgrywa się na drodze między Nowym Jorkiem a Arizoną i dotyczy problemów przymusowej separacji rodziców i dzieci na granicy z Meksykiem.

5. Kevin Barry, Tanger Night Ferry

Książka Kevina Barry’ego Tanger Night Ferry trafiła na listę nominacji nagrody Bookera 2019. Jej akcja rozgrywa się w porcie małego miasteczka na południuj Hiszpanii, gdzie dwaj gangsterzy z Cork City czekają na przybycie promu do Tangeru. Na pokładzie promu płynie córka jednego z nich.

6. Patrick Radden Keefe,  Say Nothing

Ta książka Patricka Radden Keeffe została przyjęta z pewną rezerwą na całym świecie. Jej fabuła rozgrywa się wokół Irlandzkiej Armii Republikańskiej i wydarzeń mających miejsce w Irlandii Północnej w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, a autor stara się uwzględnić opinie ludzi z obu stron konfliktu.

7. Leo Damrosh, Club

Książka Leo Damrosha Club jest jednym z odkryć 2019 roku wśród biografii. Fabuła książki obraca się wokół kręgu myślicieli Anglii końca XVIII wieku, takich jak Edmund Burke, Adam Smith, Edward Gibbon, James Boswell i Samuel Johnson, którzy zbierali się w tawernie „Głowa Turka”.

8. Sarah M. Broome, Yellow House

Debiutancka powieść, której jej akcja rozgrywa się wokół pewnego domu i dzielnicy w Nowym Orleanie, którą z powodu błędów w planowaniu miasta trudno już znaleźć. To poruszająca historia rodziny Broom rozpisana na sto lat. To także wciągająca opowieść o relacji pisarki do domu w Nowym Orleanie oraz opowieść o sile kobiet z Południa USA i rasie. Książka zdobyła prestiżową nagrodę National Book Award za najlepszy reportaż. W Polsce ukaże się w tym toku nakładem Wydawnictwa Agora pt Żółty dom.

9. Rachel Louise Snyder, No visible bruises

Ta książka wywołała szeroki rezonans w społeczeństwie amerykańskim. Bez względ na to, że przed Sądem nie ma zwyczaju mówić o przemocy domowej, to właśnie ona stanowi ponad 15% wszystkich przestępstw w USA. Problem w tym, że dzieci z takich rodzin zaczynają postrzegać to jako normę.

10. Adam Higginbotham, Midnight in Chernobyl

Książka Adama Higginbothama Midnight in Chernobyl zyskała dużą popularność dzięki sukcesowi serialu „Czarnobyl”. Jak łatwo się domyśleć, jej akcja rozgrywa się na tle wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, gdzie brak kompetencji, błędy i niezrozumienia problemu w zdecydowany sposób skomplikowały sytuację.

Dodaj komentarz