Kadry Rynek wydawniczy

Mural poświęcony Januszowi Korczakowi powstanie we Florencji

We Florencji powstanie mural poświęcony Januszowi Korczakowi. Praca rumuńskiego artysty Ache 77 zostanie odsłonięta na murze szkoły podstawowej i będzie gotowa na obchodzony 27 stycznia Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Mural o powierzchni 80 metrów kwadratowych przypominający postać społecznika i pedagoga, który zginął w niemieckim obozie zagłady w Treblince w 1942 roku wraz z dziećmi z sierocińca z warszawskiego getta, powstanie na murze szkoły Fanciulli.

„Prace rozpoczną się za kilka dni” – powiedziała dyrektor szkoły Lucia Di Giovanni, cytowana przez agencję Ansa. „To inicjatywa o ogromnej wartości edukacyjnej. Kto lepiej niż szkoła może przyjąć i upowszechniać przesłanie miłości i gościnności?” – dodała.

Projekt ten poparł prezes wspólnoty żydowskiej z Florencji Marco Liscia, który podkreślił: „To inicjatywa o wielkim znaczeniu, przede wszystkim dlatego, że realizowana jest w szkole”.

Sara Funaro z wydziału oświaty w zarządzie miasta oświadczyła, że „jest to mural poświęcony wielkiemu człowiekowi po to, by jego postać, jego wielkość jako lekarza, pedagoga i nauczyciela była znana, wspominana i upowszechniana”.


Ache77 jest twórcą sztuki ulicznej – murali, instalacji, wlepek. Pochodzi z Rumunii, mieszka i pracuje we Florencji, dokad trafił w ramach projektu Erasmus. Studiował rzeźbę, ekonomię, nauki społeczne .Co ciekawe, cierpi na wadę wzroku, co w dużym stopniu określiło jego styl twórczości.
Ache pochodzi od Anilache – tak go nazywano w dzieciństwie, a cyfra 77 wciąż powraca w jego życiu.
Artysta tworzy portrety, które potrafią wchodzić w relacje z widzami. Jego postacie posługują se niewerbalnym językiem w połączeniu z wielką dbałością o szczegóły. Często są to prace zaangażowane społecznie.
Do bardziej znanych jego prac należy seria postaci związanych ze sztuką i historią Florencji: Dante Alighieri, Dawid Michała Anioła, a z przesłaniem politycznym pocałunek kochanków “1+1+1”, upowszechniony w sieciach społecznościowych i na wlepkach po mieście. To nie zwykły pocałunek, to pocałunek Żyda (z jego charakterystycznym kapeluszem) i Palestynki w chuście.
Ache77 wraz z kolegami z Hubricy organizuje też w Rumunii festiwal sztuki ulicznej „ Gathering ”. Młodym ludziom oddawane są we władanie artystyczne poprzemysłowe budynki w Iasi.

(info wg PAP i toctocfirenze.it/ache77-stencil-dialogare-mondo)

Dodaj komentarz