Promocje książek Salon Dobrej Książki

O badaniach archeologicznych i cmentarzu na terenie Cytadeli Warszawskiej

16 styczna Muzeum Niepodległości rozpoczęło tegoroczny cykl spotkań z książką w ramach Salonu Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego. Na pierwszy ogień poszła publikacja Wojciecha Borkowskiego i Marzenny Zieleniewskiej-Kasprzyckiej pt. Nieznana historia cmentarz z terenu Cytadeli Warszawskiej.


W „Kawiarence Warszawskiej” w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej z czytelnikami spotkał się archeolog i redaktor i współautor tej książki dr Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, jeden z prezesów Zarządu głównego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Gości przywitał dyr Muzeum Niepodległości dr Tadeusz Skoczek, a słowo wstępne wygłosił Jan Engelgard – historyk, publicysta, pisarz.

W przypadku dr. Borkowskiego wygłoszone przez kogoś słowo wstępne pewnie zwykle jest słowem ostatnim. Dr Borkowski potrafi i najwyraźniej lubi opowiadać. Pomknęła więc opowieść o badaniach archeologicznych w całej Polsce (okazuje się, że obecnie dysponujemy ponad 0,5 mln powierzchniowych stanowisk archeologicznych, w tym coraz częściej z terenów woskowych, co kiedyś było niemożliwe), o zasadach ich prowadzenia, a w końcu o odkryciach – w tym tych na terenie Cytadeli Warszawskiej. Otóż podczas budowy nowego wjazdu na jej teren natknięto się na cmentarz, na którym najstarsze pochówki pochodzą z czasów Potopu – są to najprawdopodobniej szczątki żołnierzy szwedzkich, a najwcześniejsze z czasów II wojny światowej – rozstrzelanych przez Niemców własnych żołnierzy. Jednocześnie próbowano rozwikłać zagadkę, czy wzgórze, na którym rozłożona jest Cytadela to tzw. Góra Szubieniczna – znane od czasów średniowiecza miejsca kaźni przestępców. Przy okazji popłynęły opowieści o wykopaliskach dot. Reduty Ordona z czasów powstania listopadowego, o tym, jak zabijano (w tym uderzeniem kolby) własnych ciężko rannych (proceder stosowany powszechnie w ówczesnych armiach), o konstrukcji szubienic (poważne konstrukcje na fundamentach), o tym jak słabym dowódcą był król Kazimierz Waza, a jakim sprytem wykazywała się w tym zakresie jego małżonka itd, itp. Dr Borkowski może mówić o wykopaliskach i historii bez końca.

Pierwsze więc tegoroczne spotkanie w Salonie Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego można uznać za w pełni udane.

Uwaga: czekamy na realizację video z tego spotkania – umieścimy ją na naszym portalu.


[info i fot. ap; na zdjęciu (od lewej) : Tadeusz Skoczek,  Jan Engelgard, Wojciech Borkowski]

Dodaj komentarz