Promocje książek Różne

Książnica Pruszkowska zaprasza na spotkanie z Bogumiłem Luftem

Książnica Pruszkowska zaprasza na spotkanie z Bogumiłem Luftem – pisarzem, publicystą, tłumaczem literatury rumuńskiej, pasjonatem historii i kultury rumuńskiej.


Spotkanie autorskie, którego tematem jest teraźniejszość Rumunii zakorzeniona w jej historycznym doświadczeniu, czasem podobnym do polskiego, a czasem innym.
“Rumunia – zaskakujący kraj”. Przekonajcie się sami!

Książka jest zbiorem dziennikarskich reportaży, esejów, wspomnień i relacji z działalności dyplomatycznej, który składa się na osobiste świadectwo Bogumiła Lufta o jego spotkaniach z rumuńską i mołdawską rzeczywistością. “Bogumił Luft oba te kraje lubi, ale przede wszystkim je zna i rozumie – napisał na okładce książki dr hab. Kazimierz Jurczak, kierownik Zakładu Rumunistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Z jego książki wyłania się skomplikowany i intrygujący obraz społeczeństwa żyjącego “okrakiem” pomiędzy Bałkanami a Europą Środkową i poddawanego od ponad wieku procesowi nieustannej modernizacji, nie wiadomo tak naprawdę, w jakim stopniu udanej, ale na pewno wciąż niezakończonej”. Ta książka nie nudzi, bo jest napisana z werwą, z którą autor opowiada o Rumunii.

BOGUMIŁ LUFT: niezależny publicysta, pisarz i tłumacz literatury rumuńskiej. W latach 80. XX wieku pracował w redakcji katolickiego miesięcznika WIĘŹ. Obserwował na miejscu wizyty papieża Jana Pawła II w Kolumbii, Argentynie, Chile, Szwajcarii, Belgi, Francji i pisał o nich obszerne reportaże. Od 1990 roku do dziś bywa z różną intensywnością komentatorem telewizyjnym i radiowym. W latach 1999-2006 pracował w redakcji dziennika „Rzeczpospolita” jako redaktor, publicysta, komentator polityczny, a w latach 2001-2003 stały korespondent w Bukareszcie i Kiszyniowie. Świat rumuńskiej kultury, historii i teraźniejszości zgłębia od ponad trzydziestu lat. Od roku 1993 do 1999 był przez ponad sześć lat ambasadorem RP w Rumunii. W roku 1997 zorganizował pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną pierwszego niekomunistycznego prezydenta Rumunii Emila Constantinescu w Warszawie. Potem organizował pomoc polskich ekspertów przy rozpoczęciu reform, które doprowadziły po kilku latach Rumunię do członkostwa UE i NATO. W latach 2010-2012 był ambasadorem RP w Republice Mołdawii zwanej niekiedy „drugą Rumunią”.

Dodaj komentarz