Edytorstwo Konkursy Różne Różne

Polscy twórcy z nagrodami BolognaRagazzi Award 2020

 

Iwona Chmielewska otrzymała nagrodę główną w kategorii New Horizons w konkursie BolognaRagazzi Award 2020 przyznawanej przez Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii. Jury Nagrody przyznało ją za  tekst i ilustracje do książki Kołysanka dla babci, opublikowanej po koreańsku przez wydawnictwo BIR z Seulu.

Książka o Łodzi, Pabianicach – moim rodzinnym mieście. O babci Huldzie ciężko pracującej przy krosnach na trzy zmiany. O łódzkich włókniarkach nigdy nie docenianych. O ich prostym życiu. Po tym ciężkim dla mnie roku spędzonym głównie w szpitalu, kiedy myślałam, że nie ma już dla mnie nowych horyzontów pojawia się ta nagroda. Bardzo dziękuję wydawcom za wiarę w tę książkę, za piękny design, za duży format, za papier, oprawę – za wszytko co sprawia, że ta skromna książka jest tak pięknie wydana. Dziękuję Jiwone Lee, to już nasza trzecia nagroda! – napisała na Facebooku Iwona Chmielewska.


Z kolei wyróżnienie w kategorii Opera Prima – dla debiutujących autorów i ilustratorów – otrzymała książka wydana przez Dwie Siostry Widziałem pięknego dzięcioła Michała Skibińskiego, ilustrowana przez Helenę Stiasny (występującą do tej pory pod pseudonimem Ala Bankroft) 


Widziałem pięknego dzięcioła to malarsko zilustrowany autentyczny dziecięcy dziennik z wakacji przerwanych wojną. Ośmioletni Michał dostał na wakacje zadanie: codziennie zapisywać jedno zdanie w zeszycie. Tak zaczął powstawać skromny dziecięcy dziennik. Każdego dnia chłopiec odnotowywał w nim jedno zwyczajne zdarzenie: spacery i rodzinne spotkania, zabawy i obserwacje przyrody. Te wakacje były jednak szczególne. Był bowiem rok 1939. Pierwszego września rozpoczęła się wojna. Odtąd zdania zapisywane w zeszycie nie były już tak zwyczajne. Bieg historii zmienił ćwiczenie z kaligrafii w przejmujący dokument. Osiemdziesiąt lat później, dopełniony malarskimi ilustracjami, stał się on jedyną w swoim rodzaju książką.

Michał Skibiński, autor zeszytu, na podstawie którego powstała ta książka, żyje do dziś.


BolognaRagazzi Award to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda dla książki dziecięcej i młodzieżowej, przyznawana jest wydawcom przez międzynarodowe targi książki dziecięcej Bolognia Children’s Book Fair za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci i młodzieży. Co roku nagroda wręczana jest w trzech stałych kategoriach (Fiction, Non Fiction, Opera Prima – dla debiutujących autorów i ilustratorów) i jednej lub dwóch kategoriach specjalnych.

Zobacz wszystkie  nagrodzone książki.

(info wg PAP, Instytut Książki, bookfair.bolognafiere.it)

Dodaj komentarz