Historia książki i druku Wystawy

Galeria Jednego Obiektu – plakat “Ludu Polski! Chwyć za broń…”

W ramach Galerii Jednego Obiektu Muzeum Niepodległości w Warszawie przedstawia plakat Ludu Polski! Chwyć za broń… autorstwa Felicjana Szczęsnego-Kowarskiego.


Prezentacja plakatu Ludu Polski! Chwyć za broń… autorstwa Felicjana Szczęsnego-Kowarskiego inicjuje cykl spotkań poświęconych 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zgromadzone w Muzeum Niepodległości plakaty są artystycznym dokumentem wydarzeń z 1920 roku. Ukazują zaangażowanie ludzi sztuki, a poprzez zastosowane symbole niosą głęboki przekaz.

Jak donosił „Tygodnik Ilustrowany” z 24 lipca 1920 roku, prawdziwą sensację wywoływały – niesione w pochodach z okazji Dnia Armii Ochotniczej – barwne plakaty wzywające do walki. Zawarte na nich artystyczne treści nabierały szczególnej wymowy w sytuacji zagrożenia kraju. Dziś są cennym źródłem historycznym i warto przeanalizować je w kontekście przekazu o wymowie patriotycznej. Plakat autorstwa Felicjana Szczęsnego-Kowarskiego ukazuje postawy społeczeństwa polskiego w obliczu zagrożenia i wzywa do walki w obronie ojczyzny.

Dodaj komentarz