Filmy Rynek wydawniczy

“List do króla” na małym ekranie

W noc poprzedzającą pasowanie na rycerza 16-letni Tiuri czuwa z przyjaciółmi w królewskiej kaplicy. Nagle słyszy zza okna rozpaczliwe wołanie. Łamie zasady i wychodzi na zewnątrz. Nieznajomy mężczyzna w habicie powierza mu tajny list i prosi, by Tiuri zawiózł go rycerzowi, który zatrzymał się w pobliskim zajeździe. Kiedy jednak chłopak dociera na miejsce, rycerza tam nie ma. I wkrótce okazuje się, że to najmniejsza z trudności, z jakimi Tiuri będzie musiał się zmierzyć…

Tak zaczyna się długa, pełna przygód podróż i niebezpieczna misja, która może kosztować go życie. Czy zdoła dostarczyć królowi zza Gór Wielkich wiadomość, od której zależą losy kraju?

Powieść Tonke Dragt List do króla została uznana za najlepszą holenderską powieść młodzieżową drugiej połowy XX wieku i stała się światowym bestsellerem – jej łączny nakład wyniósł ponad milion egzemplarzy a książka doczekała się ekranizacji. 20 marca 2020 premierę będzie miał serial na jej podstawie – 6 odcinków przygotowała platforma Netflix. Serial reżyseruje William Davies, a w rolach głównych wystąpią Amir Wilson, Ruby Ashbourne-Serkis i Gjis Bloom.

W Polsce książkę wydało wydawnictwo Dwie Siostry w tłumaczeniu Jadwigi Jędryas.

(info wg wyd. Dwie Siostry, ActuaLitte)

Dodaj komentarz