Konkursy Konkursy PTWK

Laureaci Pegazików 2020

Statuetka Pegazika towarzyszy poznańskim targom książki od 2005 roku. Przyznawana jest przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek twórcom  i animatorom książek dla dzieci i młodzieży. Znamy już Laureatów XVI edycji nagrody w 2020 roku.


W kategorii TWÓRCA KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Pan MARCIN SZCZYGIELSKI

za oryginalne pomysły, znakomity warsztat literacki oraz niezwykłą pisarską wrażliwość. Za wspaniałe książki, które cechuje połączenie indywidualności i oryginalności z komunikatywnością i empatią dla młodego czytelnika. Za odwagę w poruszaniu tematów ważnych społecznie i wątków bliskich młodemu pokoleniu.

Marcin Szczygielski

Marcin Szczygielski to jeden z najciekawszych polskich autorów piszących dla młodych czytelników – dzieci i młodzieży – oraz dorosłych. Autor 14 powieści, m.in. Omega, Czarny młyn, Tuczarnia motyli, Królowa wody. Jako pisarz sięga po różne konwencje: realistyczną, fantastyczną, science fiction, horroru. Eksploruje tematy współczesne i historyczne. Porusza zarówno ważne zagadnienia społeczne (demokracja, karnawał Solidarności i stan wojenny, Zagłada Żydów), jak i problemy bliskie współczesnym dzieciom i młodzieży (narodziny rodzeństwa, rozwód rodziców, przeprowadzka do innego miasta, sieroctwo). Podejmuje przy tym świadomą, postmodernistyczną grę motywami. Był wielokrotnie nagradzany, wyróżniany i nominowany w konkursie Książka roku Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literackiej. W 2019 roku Szczygielski otrzymał nagrodę Książka Roku PS IBBY w nowej kategorii „Dzieci są najważniejsze” za książkę Teatr niewidzialnych dzieci. Ponadto jest laureatem takich nagród jak: Kinderbuchpreis 2015, Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, czy Nagrody Literackiej Guliwer w Krainie Olbrzymów. Jego książki były tłumaczone na wiele języków. W 2016 reżyser Mariusz Palej zrealizował cieszący się dużą popularnością film „Za niebieskimi drzwiami” w oparciu o powieść Szczygielskiego. W 2020 roku będzie miał premierę kolejny obraz tego samego twórcy, związany z prozą Szczygielskiego, „Czarny Młyn”.


W kategorii PRZYJACIEL KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Pani OLCHA SIKORSKA

za energię i niegasnący entuzjazm w propagowaniu literatury dla dzieci i młodzieży. Za zasługi w jej popularyzacji oraz konsekwentne wskazywanie dobrych jej wzorców i zabieganie o podnoszenie jej poziomu. Za miłość do książek, jej twórców, wydawców i czytelników.

Olcha Sikorska

Polonistka, działaczka społeczna i kulturalna, wydawca (m.in. dyrektor poznańskiego oddziału PWN), wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Pomysłodawczyni i wieloletnia komisarz Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla dzieci i młodzieży. Była m.in. organizatorką kilkudziesięciu wystaw ilustracji, a także współtwórczynią konkursu literackiego „Poezja, proza, esej, literatura dla dzieci i młodzieży”, autorką scenariuszy Poznańskich Kwadransów Ratuszowych, jurorką w konkursach artystycznych oraz organizatorką poznańskiego dnia głośnego czytania w ramach kampanii społecznej z cyklu „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest inicjatorką powołania regionalnego oddziału Polskiej Izby Książki i współzałożycielką poznańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Laureaci Pegaziki odbiorą podczas otwarcia Poznańskich Targów Książki 6 marca.

(info PTWK)

Dodaj komentarz