Różne Rynek wydawniczy

Rusza rekrutacja do Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja

W trudnym czasie pandemii koronawirusa, gdy zamknięte szkoły uniemożliwiają bieżącą edukację, warto szukać wartościowych inicjatyw dla młodzieży. Jedną z nich jest udział w rekrutacji do bezpłatnej Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, która daje młodym ludziom wsparcie, stypendium i możliwość realizacji autorskich projektów na rzecz lokalnej społeczności. Zdalna rekrutacja do programu rusza już 23 marca br. i jest skierowana do młodzieży w wieku 16-20 lat z całej Polski.


Program Akademii Liderów został stworzony przez Fundację Świętego Mikołaja w 2015 roku z myślą o młodzieży w Polsce, która chciałaby poprzez realizację autorskich projektów historycznych, społecznych, czy obywatelskich rozwijać lokalne społeczności. Udział w programie jest bezpłatny, aby dać szansę młodym ludziom z różnych środowisk i lokalizacji na zdobycie praktycznej wiedzy, umożliwiającej rozwój własnych umiejętności i ciekawych pomysłów. W czasie gdy ze względu na pandemię, młodzież nie uczęszcza do szkoły, może dzięki takim inicjatywom jak Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja wykorzystać wartościowo ten czas i stworzyć autorski projekt na rzecz swojej lokalnej społeczności. Rekrutacja online trwa teraz, ale rozpoczęcie rzeczywistych działań w programie dla wybranych uczestników będzie w lipcu.

Zapraszając młodzież do Akademii Liderów mamy jasno sprecyzowany cel. Chcemy uczyć młodzież jak w przyszłości odpowiedzialnie rozwijać lokalne ojczyzny i całą Polskę, a więc w praktyce zarządzać samodzielnie projektem, w tym budować harmonogram i budżet, przekonywać partnerów do wspólnego działania oraz mądrze przewodzić zespołowi. Akademia Liderów jest po to, żeby pomóc młodzieży, która chce coś zrobić, ale być może szuka jeszcze swojej drogi, żeby ją odkryła i wzięła sprawy w swoje ręce. – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.

Biorąc udział w rekrutacji do Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja młodzież ma za zadanie przedstawić pomysł na autorski projekt lokalny (do zrealizowania jesienią 2020). Swoje pomysły można zgłaszać w trzech obszarach: historycznym, społecznym i środowiskowym. Zgłoszenia można wysyłać pojedynczo lub w zespołach dwuosobowych. Spośród wszystkich nadesłanych aplikacji wysłanych poprzez formularz na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia wybranych zostanie 30 osób – autorów najlepszych pomysłów.

Młodzieżowe autorskie projekty mogą być realizowane w obszarach historycznych jak: projekt dotyczący pielęgnowania pamięci i tożsamości lokalnej, upamiętniający wybitnych Polaków lub wybitne postaci dla danej społeczności lokalnej czy dotyczący obchodzonych ważnych rocznic w 2020 r. Kolejnym obszarem są projekty o charakterze społecznym, promujące postawy obywatelskie, więzi międzypokoleniowe, samopomoc, wolontariat czy projekty charytatywne lub na rzecz środowiska naturalnego.

Jak pokazują nasze dotychczasowe doświadczenia chłopaki najchętniej w swoich projektach odnoszą się do historii i problematyki obywatelskiej. Organizują debaty, gry miejskie, konferencje i festiwale. Duża część dziewczyn preferuje tematykę społeczną i charytatywną. Dotykają często bardzo ważnych tematów, jak na przykład przemocy w Internecie, przeciwdziałania depresji wśród rówieśników, czy integracji osób niepełnosprawnych. Jesteśmy oczywiście otwarci na każdy ciekawy pomysł, który młodzież może zrealizować z naszym wsparciem w formie lokalnego projektu. Liczy się zaobserwowanie wokół siebie potrzeby i próba odpowiedzenia na nią. – komentuje A. Grządkowska.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to wszechstronny i bezpłatny program rozwojowy dla młodzieży w Polsce. Składa się z kilku istotnych elementów: szkoła letnia młodych liderów prowadzona w formie 10 dniowego szkolenia i warsztatów (lipiec 2020), realizacja autorskiego projektu pod okiem indywidualnego tutora (wrzesień-listopad 2020), szkoła zimowa młodych liderów (grudzień 2020) oraz stypendium na cały rok szkolny 2020/2021 w wysokości 2000 zł.

23 marca ruszamy już z 6 edycją Akademii Liderów. Do tej pory udało nam się przygotować do działania już 176 wyjątkowych młodych osób z różnych zakątków Polski. Każdego roku zgłaszają się do nas młodzi, zaangażowani ludzie z wyjątkowymi pomysłami jak choćby budowa pieca do wypieku sękacza i warsztaty dla mieszkańców, aby ocalić lokalną tradycję. Mamy nadzieję, że w tym roku też tak będzie. Tyle ciekawych i wartościowych inicjatyw do zrobienia w społecznościach lokalnych, a młodzież na prawdę potrafi być kreatywna, otwarta na innych i aktywna. Zapraszamy więc wszystkich chętnych w wieku 16-20 lat do wzięcia udziału w rekrutacji. – podsumowuje A. Grządkowska, która koordynuje program Akademii Liderów.

Minister Edukacji Narodowej objął Akademię Liderów patronatem honorowym. Patronatu medialnego udzieliły Akademii: Program Trzeciego Polskiego Radia, TVP Info, tygodnik „Idziemy” i magazyn „Cogito”.


Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

(info Fundacja Świętego Mikołaja)

Dodaj komentarz