Różne Rynek wydawniczy

Książka Joan Rowling z jej autografem sprzedana za solidną kwotę

Egzemplarz pierwszego wydania Harry’ego Pottera i kamienia filozoficznego z autografem Joan Rowling został sprzedany na aukcji Domu Aukcyjnego Bonhams 11 marca za 152 tys. USD.

Sprzedany egzemplarz został wydany w 1997 roku przez Bloomsbury. Książka była własnością agenta literackiego, który przekonał redaktorów wydawnictwa, by to opublikowało pierwszą powieść nieznanej wówczas samotnej matki i nowicjuszki.

Na wyklejce książki Rowling napisała: „Brioni jest najważniejszą osobą, z jaką miała styczność, stojąc w kolejce po autograf, i pierwszą osobą, która dostrzegła potencjał Harry’ego Pottera”.

Joan Rowling wielokrotnie powtarzała reporterom: „Mówiono mi, że jeśli chcę zobaczyć moją powieść wydrukowaną, to mogę sama zapłacić za mini-druk i rozdać ją moim znajomym i krewnym. Taka książka nie może zainteresować nikogo innego”. Nim udało się jej znaleźć wydawcę swojej książki, musiała wysłuchać 14 odmów, a od wydawców słyszała, że sprzeda się najwyżej 3 tysiące egzemplarzy (do dziś to ponad 500 milionów książek o Harrym Potterze). Co więcej, kluczowym argumentem odmowy było to, że książka jest przeznaczona dla dwunastoletnich chłopców, a ci nigdy nie kupią książki napisanej przez kobietę. Nawet angielskie wydawnictwo Bloomsbury, które zaryzykowało druk 3 tys. egzemplarzy, poprosiło autorkę, aby na okładce zamiast jej nazwiska znalazł się tylko jej inicjł „J.”

Niedawno jeden z pierwszych egzemplarzy Harry’ego Pottera zgłoszony na aukcję trafił pod młotek za 78 tysięcy dolarów.

(źródło i zdjęcie  Bonhams)

Dodaj komentarz