Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy

Nasze recenzje – komedie kryminalne Jacka Galińskiego

KRATKI SIĘ PANI ODBIŁY
autor: Jacek Galiński
wydawca. Grupa Wydawnicza Foksal/ W.A.B
Warszawa 2020


Tej pani to kółko się od wózka urwało, to komórki pomyliły, to w końcu kratki się odbiły – a gdzie? – tu sugeruję już, że na pewnej newralgicznej części ciała; upiorna staruszka III RP (tak ją nazwał Alek Rogoziński) szaleje na kartach trzech już tomów, wplątując się nieustannie w niesamowite przygody.

Tych przygód jest tak dużo i tak są powikłane, że czytelnik może się pogubić – kto, z kim i dlaczego? Ja w każdym bądź razie nie raz traciłem wątek. Kto więc bierze te trzy książki Jacka Galińskiego do czytania, licząc na precyzyjnie skomponowaną fabułę, przemyślane wątki psychologiczne, ten się zawiedzie. Kto jednak chce spędzić po dwa wieczory na każdą z nich, na spotkanie z ocierająca się o purnonsens literaturą, zrelaksować się i pośmiać, a śmiech tak potrzeby jest w dzisiejszych trudnych czasach, temu polecam. Gdyby mierzyć wartość każdej książki ilością wybuchu śmiechu podczas jej czytania, to przygody strasznej Zofii, sarkastycznej, żeby nie powiedzieć wrednej pani po siedemdziesiątce, żyjącej w swoim trochę odrealnionym świecie, kwalifikują się co najmniej na nominację do Nobla.

Właśnie ukazał się trzeci tom pt. Kratki się pani odbiły, w którym pani Zofia trafia do aresztu śledczego. Czytelnicy tomu drugiego pamiętają, że nasza bohaterka posądzona została o zamordowanie czyściciela kamienic. Czekając na śledztwo, dostaje propozycję nie do odrzucenia, a nie byłaby sobą, aby przy okazji nie postawić całego urzędu do pionu. Trzeci tom równie bawi, choć tym razem znajdziemy w nim sprytnie przemyconą nutę poważną – typu egzystencjalnego.

A tak przy okazji mam pytanie do autora. Sam wymyśla te gagi (bardzo na czasie, typu: torturą ma być obejrzenie serialu Korona królów), czy też nad nimi pracuje cały sztab ludzi?

2 thoughts on “Nasze recenzje – komedie kryminalne Jacka Galińskiego

Dodaj komentarz