Edytorstwo Odeszli od nas Różne Rynek wydawniczy

Nie żyje twórca “Kasty Metabaronów”

3 kwietnia b.r. zmarł Juan Giménez, argentyński rysownik i ilustrator, mistrz gatunku science fiction. Miał 76 lat, zaraził się koronawirusem.


Jeden z tomów Kasty Metabaronów

Najbardziej znanym dziełem Juana Giméneza jest przygotowana wspólnie z Alejandro Jodorowskym (scenariusz) francuska seria komiksowa z gatunku science fiction Kasta Metabaronów (franc. La Caste des Méta-Barons). Serię wydawało wydawnictwo Les Humanoïdes Associés w latach 1992-2004, w naszym kraju Egmont Polska i Scream Comics.


Juan Giménez urodził się w 1943 r. w argentyńskiej prowincji Mendoza, początkowo zajmował się rysunkiem przemysłowy, zanim jego kreskę zauważył ilustrator Victor Hugo Arias i który zatrudnił go jako swojego asystenta. Pod koniec lat siedemdziesiątych Giménez spróbował swego szczęścia w Europie i wspólnie z pisarzem Ricardo Barreiro opracował thriller science fiction Czarna gwiazda. Od 1992 roku zaczęły ukazywać się poszczególne tomy Kasty Metabaronów – seria opisuje dzieje rodu Castaków, którzy są Metabaronami – niepokonanymi w całej galaktyce wojownikami. Ich życie wypełnia walka. Żaden z nich nigdy nie zaznał spokoju i szczęścia. Zakończona w 2004 r. ósmym tomem, Bezimienny, ostatni Meta-Baron, seria miała kontynuację w 2015 r., tym razem ze scenariuszem Jerry’ego Frissena i rysunkami Valentina Séchera.

Sukces Kasty Metabaronów przyniósł Juanowi Giménezowi międzynarodowe uznanie, przypieczętowane wystawą w Centre Georges-Pompidou w Paryżu w 1997 roku.


(źródło Livres Hebdo, zdjęcie DIARIO CLARÍN – DOMENA PUBLICZNA)

Dodaj komentarz