Analizy/podsumowania Hurt/księgarstwo Rynek księgarski za granicą Rynek wydawniczy Rynek za granicą Zagranica

Hiszpania: rynek książek spadł o 20 milionów euro

W ciągu ostatnich dwóch tygodni marca sprzedaż książek spadła o ponad 80% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.


Hiszpański rynek książek papierowych odnotował stratę przychodów w wysokości 20 milionów euro od 15 marca, czyli od chwili wdrożenia w tym kraju ograniczeń społecznych w związki z pandemią koronawirusa.

Podobnie jak w innych krajach, zamknięcie księgarń doprowadziło do fatalnego spadku sprzedaży książek papierowych, wynika z badań Instytutu Nielsen Bookscan, opublikowanych przez Publishnews.

W dniach 16-22 marca sprzedaż książek spadła o 80,4% w porównaniu do poprzedniego tygodnia, w którym już odnotowano straty (27% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.) W wartościach wymiernych stanowi to o 570 994 sprzedanych egzemplarzy mniej, czyli o ponad 8 milionów euro, co stanowi stratę aż o 84%. W porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, w którym sprzedaż wyniosła około 12,5 mln euro, spadek jest ogromny -10 861 580 EUR w ciągu jednego tygodnia. Dane z tygodnia 23-29 marca potwierdzają załamanie rynku, pomimo niewielkiego wzrostu o 3,28% pod względem liczby sprzedanych tytułów i 5,91% obrotu w porównaniu z pierwszym tygodniem ograniczeń społecznych.

Pod względem asortymentu największym popytem cieszyły się książki dla dzieci i literatura szkolna – 41,5% całej sprzedaży.

W Hiszpanii księgarnie mają zostać otwarte 26 kwietnia.

(źródło Publishnews)

Dodaj komentarz