Odeszli od nas Rynek wydawniczy Zagranica

Zmarła duńska pisarka i poetka Cecil Bødker

19 kwietnia br. po długiej chorobie zmarła duńska pisarka i poetka Cecil Bødker. Miała 93 lata.

Cecil Bødker znana jest głównie z książek dla dzieci, w tym 14 pozycji o sierocie Silasie – seria powstawała przez 34 lata – książki zostały sfilmowane, powstał serial telewizyjny. Jest też autorką opowiadań i powieści dla dorosłych.

Zadebiutowała w 1955 roku zbiorem wierszy Luseblomster, wydanym następnie pod tytułem Cecil Skaar. Jej ostatnie dzieło to powieść Siffrine z 2003 roku, które ukazało się nakładem wydawnictwa Lindhardt i Ringhof. Wiele jej książek przetłumaczono na obce języki; w Polsce ukazały się min. Opowieść o Tavsie (1982) oraz Jerutte z Lisiej Polany (1986). Obydwie książki ukazały się nakładem Naszej Księgarni. W 2002 roku jej powieść Hungerbarnet doczekała się ekranizacji. W sumie napisał 59 książek, opowiadań i sztuk teatralnych.

Książki Cecil Bødker znajdują się na liście uzupełniającej kanonu literatury dla szkoły podstawowej w Danii wśród takich autorami, jak Astrid Lindgren, Benny Andersen i Ole Lund Kirkegaard.

Twórczość pisarki niejednokrotnie była dostrzegana przez z jury krajowych i międzynarodowych konkursów literackich. W 1976 roku otrzymała Medal Hansa Christiana Andersena za całokształt twórczość (najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości dla dzieci), w 1985 r.  Złote Laury za Marias Barn. Drengen (Dzieci Marii. Chłopiec) i Marias Barn. Manden (Dzieci Marii. Mężczyzna). W 1998 roku otrzymała główną nagrodę Akademii Duńskiej. Rok później powołała do życia nagrodę literacką dla dzieci – Nagrodę Silasa.

(info i  zdjęcie: hammerandhorn.net/)

Dodaj komentarz