Hurt/księgarstwo Rynek księgarski za granicą

Amazon przekazuje pieniądze na wsparcie brytyjskiego rynku wydawniczo-księgarskiego

Amazon okazał się największym darczyńcą brytyjskiego przemysłu wydawniczo-księgarskiego, który znalazł się w trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa – przekazał 250 tys. funtów na rzecz The Book Trade Charity (Fundacja na Rzecz Książki), czytamy w magazynie “Bookseller”.


Decyzję o ujawnieniu nazwy darczyńcy podjął w czwartek, 23 kwietnia, David Hicks, dyrektor zarządzający funduszem, chcąc powstrzymać spekulacje na temat, kto stoi za tak dużą wpłatą.

Amazon otrzymał wpłatę w środę, 22 kwietnia. Tak więc łączna kwota zebranych pieniędzy, które mają wesprzeć księgarnie i wydawców w kraju wynosi 380 tysięcy funtów.

Według Hicksa fundusz zaczął już przyjmować wnioski od firm, które potrzebują wsparcia, wydał cztery granty w wysokości od 700 do 4000 funtów. Hicks jest przekonany, że w najbliższym czasie zainteresowanie potencjalnych beneficjentów wzrośnie.

Akcję zbierania pieniędzy podjęły trzy osoby – Gayle Lazda z London Review Bookshop, Kishani Widyaratna z Picadora (znak towarowy wyd. MacMillan w Wielkiej Brytanii) i Zeljka Marosevic z Daunt Books.

Początkowo planowano zebrać 10 tysięcy funtów, później jednak do akcji dołączyło wydawnictwo Penguin Random House. Zaproponowało podniesienie poprzeczki do 50 tysięcy i obiecało podwoić tę kwotę, jeśli zostanie osiągnięta.

W rezultacie udało się zebrać ponad 68 tysięcy funtów – z czego 30 tysięcy wniosła Booksellers Association of Great Britain. Penguin Random House dodał obiecane 50 tysięcy i dodatkowo 10 tysięcy. Pewne kwoty wpłacają też prywatni darczyńcy.

Pojawienie się Amazon jako największego darczyńcy kampanii spotkało się z mieszanymi uczuciami na brytyjskim przemyśle książkowym. Amazon uważany jest za głównego sprawcę zamykania małych księgarń w kraju. Ponadto po wybuchu epidemii pracownicy Amazon skarżyli się, że firma nie pozwala im na zdalną pracę. Jak podał ostatnio “The Guardian”, osobisty majątek Jeffa Bezosa, właściciela Amazon, wzrósł o 24 miliardy dolarów do 138 miliardów dolarów od wybuchu koronawirusa w tym kraju.

(źródła “The Guardian”, “Bokseller”)

Dodaj komentarz