Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Zmarł Per Olov Enquist

W Vaxholm pod Sztokholmem w wieku 85 lat zmarł wybitny szwedzki pisarz i dramaturg Per Olov Enquist – podała w niedzielę gazeta “Dagens Nyheter”. Autor wielu powieści historycznych zmarł w sobotę wieczorem po długiej chorobie.

Niewielu tak, jak on inspirował innych pisarzy, odnowił gatunek powieści dokumentalnej oraz ożywił szwedzki dramat. Miał wpływ na czytelników przez ponad pół wieku – napisał w oświadczeniu Hakan Bravinger, szef działu literatury wydawnictwa Norstedts.

Urodzony w 1934 roku w Hjoggboele w regionie Vaesterbotten w północnej Szwecji Enquist w młodości był jednym z najlepszych szwedzkich skoczków wzwyż, z rekordem życiowym 1,97 metra. Po studiach na Uniwersytecie w Uppsali to jednak literatura stała się jego domeną. Debiutował w 1961 roku powieścią psychologiczną Kristalloegat, ale prawdziwym przełomem było wydanie w 1964 roku powieści historycznej Piąta zima magnetyzera.

W 1968 roku dzięki powieści dokumentalnej Legioniści Enquist zyskał międzynarodowe uznanie. Dzieło zostało wyróżnione Nagrodą Literacką Rady Nordyckiej oraz doczekało się ekranizacji. Pisarz dwukrotnie był laureatem szwedzkiej Nagrody Augusta (Augustpriset): w 1999 roku za powieść Wizyta królewskiego konsyliarza oraz w 2008 roku za autobiograficzną książkę Ett annat liv, w której opisał swoje zmagania z alkoholizmem.

W 2004 roku ukazała się Opowieść o Blanche i Marie, powieść inspirowana życiorysem między innymi Marii Skłodowskiej-Curie.

Per Olov Enquist był także słynnym dramaturgiem. W tej roli zadebiutował w 1975 roku sztuką Tribadernas natt, której bohaterem jest August Strindberg. Dramat ten został przetłumaczony na ponad 20 języków.

Swoją wszechstronność Enquist potwierdził, będąc także scenarzystą oraz reżyserem. Był między innymi współscenarzystą nagrodzonego Oscarem filmu Pelle zwycięzca z 1987 roku.

(info wg PAP)

Dodaj komentarz