Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów BookBook – 15-27.04.2020

Na liście bestsellerów sieci BookBook aż pięć nowości w pierwszej dziesiątce, w tym aż trzy książki Wydawnictwa Zysk i s-ka – gratulacje. Ale po kolei.


Ta książka trafiła na “półki księgarskie” (te, które były otwarte, i do Internetu) 21 kwietnia, a już zajęła miejsce pierwsze.
Reklamowana jako NAJBARDZIEJ PROROCZA KSIĄŻKA XXI WIEKU! – bestsellerowa książka Nassima Nicholasa Taleba Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem (tł. Olga Siara, Wydawnictwo Zysk i S-ka) analizuje zjawisko Czarnych Łabędzi: niespodziewanych wydarzeń, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu. Czy to będzie wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, kryzys finansowy 2008 roku czy aktualna pandemia koronawirusa Covid-19, wydarzenia te całkowicie zmieniają podstawy naszego życia. Ich wpływ na los świata jest ogromny, ale są niemożliwe do przewidzenia, dopiero po ich wystąpieniu staramy się je zracjonalizować.

Połączenie niskiej przewidywalności i znacznych skutków dla otaczającej rzeczywistości czyni Czarnego Łabędzia wielką zagadką – pisze Nassim Nicholas Taleb. I proponuje czytelnikowi rozwiązanie tej zagadki. Jego książka to niezmiernie ważna lektura dla wszystkich, którzy chcą żyć świadomie w dzisiejszym, pełnym niepewności i niebezpieczeństw, szybko zmieniającym się świecie.


Drugie miejsce zajęła nowość-nie nowość, bo przecież już książka znana od lat i wielokrotnie nagradzana w różnych konkursach – Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy Jolanty Strzałkowskiej (Wydawnictwo Bajka). To drugie wydanie tej jakże potrzebnej i świetnie opracowanej graficzne książki. Czym wydania się różnią? Nowa okładka jest półpłócienna, przeszła dodatkową redakcję, doszło nieco uzupełnień.

Książka opowiada o narodzinach „Mazurka Dąbrowskiego”, o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych. Porządkuje rozproszone informacje dotyczące polskiego hymnu w ciekawe i przydatne kompendium. Dzięki podziałowi na dwie części: „Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien” oraz „Dla wnikliwych” sięgnąć po nią może czytelnik w każdym wieku.

Do książki dołączona jest płyta CD z unikatowymi nagraniami historycznych wersji „Mazurka Dąbrowskiego”, w tym z sześciozwrotkową „Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech” opracowaną według rękopisu Józefa Wybickiego z 1797 roku i zapisu nutowego z 1800 roku.


I znów nowość-nie nowość – na miejscu trzecim Dziennik Bridget Jones autorstwa Helen Fielding (tł. Joanna Szczepańska, Wydawnictwo Zysk i S-ka). Tę przezabawną historię perypetii z sobą samą dobiegającej trzydziestki Angielki.

Bridget stara się odnieść życiowy sukces… albo przynajmniej osiągnąć wewnętrzną równowagę. Za każdym razem, gdy jej plany biorą w łeb, szuka pociechy w życiu towarzyskim i mówi sobie, że wszystko będzie dobrze już następnego dnia, kiedy to jej życie będzie wolne od alkoholu, zbędnych kalorii i emocjonalnych popaprańców. Oto pełna humoru kronika zdarzeń jednego roku z życia samokrytycznej Bridget Jones, roku, w którym bohaterka postanawia stworzyć sensowny związek z odpowiedzialnym mężczyzną. I zmniejszyć obwód ud o cztery centymetry.


Erotyczna powieść Blanki Lipińskiej 365 dni, w końcu wypadła z pierwszej dziesiątki – i to aż na miejsce 17. Zostały dwie pozostałe: na czwarte miejsce, aż o trzy oczka w górę, awansowało Kolejne 365 dni, natomiast Ten dzień o jedno oczko – miejsce 7.


Morderstwa i woń migdałów Lackberg Camilli (tł. Inga Sawicka, Czarna Owca) spadło o dwie pozycje na miejsce 5.

Książka jest zbiorem prac autorki i zawiera znaną już czytelnikom mini powieść Zamieć śnieżna i woń migdałów oraz trzy niepublikowane dotąd nowele: Kawiarnia wdów, Sen o Elisabeth i Elegancka śmierć. Do tego dochodzi część autobiograficzna, w której poznajemy historię kariery pisarki – dzieciństwo w rodzinnej Fjällbace, studia w Wyższej Szkole Handlowej w Göteborg i kurs kreatywnego pisania, który dostała w prezencie na urodziny od matki i pierwszego męża. Właśnie podczas tego kursu wymyśliła fabułę Księżniczki z lodu. Sukces książki sprawił, że uwierzyła w siebie i napisała osiem kolejnych.
Antologię zamyka krótki kurs pisania powieści, a także wybrane fragmenty jej bloga, będącego jednym z najpopularniejszych w Skandynawii.


Szóste miejsce (spadek o dwie pozycje) zajął Dylemat P.B. Paris (tł. Magdalena Słysz, wyd. Albatros). Autorka bestsellerów Za zamkniętymi drzwiami oraz Na skraju załamania tym razem zafundowała nam thriller psychologiczny o relacjach dwojga kochających się ludzi w sytuacji kryzysowej. To opowieść o związkach rodzinnych i partnerskich; a w tle wielka tajemnica.


Na ósmym miejscu (po miesięcznej dominacji na szczycie podium) Kształt wody Guillermo del Toro (tł. Tomasz Bieroń, wyd. Zysk i S-ka). – opowieść o kobiecie i jej samotności, o mężczyźnie i jego traumie oraz o niezwykłej istocie, która na zawsze zmienia te dwa życia. Tu warto dodać, że na podstawie pomysłu tej powstał film uhonorowany Złotym Lwem na festiwalu filmowym w Wenecji oraz dwoma Złotymi Globami za reżyserię i muzykę.


Dziewiąte i dziesiąte miejsca zajęły kolejne nowości. Najpierw pierwsza obszerna biografia Marii Kaczyńskiej pt. Dama Opowieść biograficzna o Marii Kaczyńskiej w opisie Marii Dłużewskiej (Trzecia Strona). Książka składa się ze wspomnień członków rodziny, przyjaciół oraz innych osób towarzyszących prezydentowej na kolejnych etapach życia. Wspomnienia te prowadzą czytelnika od kołyski w leśniczówce na Wileńszczyźnie, poprzez lata szkolne w Złotowie i Rabce-Zdroju, studenckie życie w Sopocie, ślub z Lechem Kaczyńskim i wspieranie go w działalności opozycyjnej, aż po ostatnie lata spędzone w Pałacu Prezydenckim, gdzie Maria Kaczyńska z wielką klasą pełniła rolę pierwszej damy. Przez wielu niedoceniana za życia, po śmierci zdobyła szeroką sympatię. Zauważono jej elegancki styl, inteligencję, poczucie humoru oraz niezależność wygłaszanych opinii. Książka zawiera również blisko sto zdjęć i dokumentów rodzinnych.


Pierwszą dziesiątkę rankingu sieci BookBook zamyka Peaky Blinders. Prawdziwa historia
autorstwa Carla Chinna (tł. Tomasz Bieroń, Wydawnictwo Zysk i S-ka). Historyk Carl Chinn spędził dziesięciolecia na badaniu słynnych Peaky Blinders, do których należał jego własny pradziadek. Owocem jego pracy jest niezwykła i porywająca opowieść o kryminalnym podziemiu Birminghamu, napisana na podstawie źródeł historycznych i wywiadów z potomkami członków Peaky Blinders i wzbogacona o rzadkie fotografie z początku zeszłego stulecia.

Dodaj komentarz