Rynek wydawniczy

Bolognaragazzi Award – zwycięzcy 2020

W połowie lutego poznaliśmy laureatów tegorocznej nagrody Bolognaragazzi Award na najlepszą książkę dla dzieci. W tym roku do konkursu zgłoszono 1888 tytułów z 41 krajów z całego świata. Książki wybierano w 8 kategoriach. Do wcześniejszych dołączyła jedna – film promocyjny. Przyznano główne nagrody i wyróżnienia. Dziś kolejny dzień Targów Książki dla Dzieci w Bolonii – to okazja, by przypomnieć nagrodzone publikacje i ich autorów.


A oto tegoroczni zwycięzcy:

Kategoria fiction
MEINE LIEBSTEN DINGE MÜSSEN MIT
Tekst: Sepideh Sarihi
Ilustracje: Julie Völk
Beltz i Gelberg, Niemcy, 2018

Z oceny Jury: „Ten niezwykły album z obrazkami jest dziełem irańskiego pisarza i niemieckiego ilustratora. To opowieść o migracji i wspomnieniach oraz o tym, że dziecko uzyskuje niezależność (na rowerze) i uczy się, jak pogodzić się ze stratą . Atmosferę książki podkreślają proste , drobiazowe w detalach, nieco surrealistyczne ilustracje”.

Non fiction
MARIA CURIE. NEL PAESE DELLA SCIENZA
Tekst: Irène Cohen-Janca
Ilustracje: Claudia Palmarucci Orecchio
Acerbo, Włochy, 2019
„Opowieść o życiu, która nie jest jedynie próbą zebrania faktów. To poruszająca biografia, jednocześnie bardzo osobista, jak i dostępna dla wszystkich. Pomimo realistycznego stylu graficznego i historycznej dokładności ma w sobie jakąś surrealistyczną jakość, co podkreśla dominujący żółty kolor, który sugeruje promieniowanie polonu. Wykorzystuje wizualne odniesienia do dzieł sztuki różnych czasów, które są opisywane z tyłu kart, dzięki czemu książka łączy historię sztuki i naukę ”.

Opera prima
WHERE IS YOUR SISTER?
Tekst i ilustracje: Puck Koper
Two Hoots, Wielka Brytania, 2019

„Zabawna książeczka obrazkowa, w której rysunki ograniczone są do prostych i czystych linii, cieszą oko ograniczoną paleta barw, płaskimi, geometrycznymi postaciami, których pełne strony zachęcają czytelników do szukania i znajdowania dziecka, które zgubiło się w domu towarowym. Książka uczy dziecko radzić sobi ze strachem przed zgubieniem się.

Tu wyróżnienie otrzymała książka Wydawnictwa Dwie Siostry WIDZIAŁEM PIĘKNEGO DZIĘCIOŁA z tekstem Michała Skibińskiego i ilustracjami Ala Bankroft.

„W Warszawie ośmioletni chłopiec zapisuje brulion, by ćwiczyć kaligrafię. Jest latem 1939 r. Wakacje przerwała wojna, ale pamiętnik przetrwał i po 80 latach został odtworzony i uzupełnione pełnymi zieleni i słońca obrazami”.

Nowe Horyzonty
Specjalna nagroda Jury
KOŁYSANKA DLA BABCI (tytuł po koreańsku)
Tekst i ilustracje Iwona Chmielewska
BIR Publishing, Korea Południowa, 2019

„Współpraca polskie artystki z koreańskim wydawcą pozwoliła na stworzenie tej niezwykłej książki obrazkowej, która korzysta z najwyższej jakości produkcji i designu, odzyskując wartości artystycznego rzemiosła. Poprzez kolekcję koronek, chusteczek, haftowanej pościeli i tkanin domowych – rzeczy z posagu babci – snuta jest opowieść o jej życiu od dzieciństwa aż po lata dorosłości w tym wizualnym arcydziele”.

Komiks dla małych dzieci
WRITTEN AND DRAWN BY HENRIETTA
Tekst i grafika: Ricardo Liniers
Kolory i napisy: Rémi Chaurand
Toon Books, USA, 2015

„Jury było oczarowane szaleństwem wyobraźni Liniersa, jego żywymi rysunkami, którym z lustgrowała szalenie pomysłowe historii o Henriettcie, dziewczynki z całkowicie nowym pudełkiem kolorowych ołówków. Liniers rysuje Henriettę w serii strasznych, kolorowych, pełnych szalonej energii dziecięcych rysunków, którymi dziewczynka opowiada historię trójgłowego potwora z tylko dwoma kapeluszami – poszukiwania trzeciego trwają w ogromnej szafie”.

Komiks dla starszych dzieci
IMBATTABLE. JUSTICE ET LÉGUMES FRAIS
Tekst i ilustracje: Pascal Jousselin
Dupuis, Belgia, 2017

„[Imbatatable] Niezwyciężony może przypominać zwykły komiks o niezgrabnym superbohaterze. W rzeczywistości Imbattable jest najmądrzejszym i najpotężniejszym ze wszystkich bohaterów, ponieważ jego supermoce wynikają z jego umiejętności posługiwania się wizualnym językiem komiksów. Pascal Jousselin jest wirtuozem w posługiwaniu się wizualnym językiem komiksu i jego autorefleksyjnym potencjałem. Prawdopodobnie nigdy nie było komiksu o języku komiksów tak zabawnym, jak Imbattable”.


Komiks dla młodzieży

THE SHORT ELEGY
Tekst i grafika: Animo Chen
Locus Publishing, Tajwan, 2019

„Sędziowie jednogłośnie przyznali nagrodę tej pięknej i wyjątkowej książce. Chen jest Tajwańczykiem, ale jest to komiks, który może podobać się każdemu, w dowolnym miejscu świat, w jakimkolwiek języku. Zbiór opowiadań o różnych rodzajach strat, które dotykają każdego. Pozbawione słów, sekwencyjne obrazy Chena to wizualny odpowiednik wierszy: wyjątkowo oszczędny, ale jakże głęboki. W jednym młody chłopak po raz pierwszy styka się ze śmiercią. W innym kobieta opłakuje stratę syna. Sędziowie mają nadzieję, że przyznając nagrodę Animo, jego książka – i w ogóle tajwański komiks – zyska nowych odbiorców”.

Film promocyjny
MUZEUM
Tekst: Javiera Sáez Castána
Ilustracje: Manuela Marsola
Fulgencio Pimentel, Orfeu Negro, Orecchio Acerbo, Hiszpania, Portugalia, Włochy, 2019

„Genialna historia opowiedziana w kadrach, w których przygoda życia nabiera sennej jakości poprzez język filmu i sztuki. Zniewoleni zanurzamy się w nowy wymiar, celebrując magiczną moc kina, sztuki i literatury”.

Zobacz całą listę.

(źródło Targi książki dla dzieci w Bolonii)

Dodaj komentarz