Konkursy Konkursy literackie

Debiutantka wygrywa pierwszą edycję konkursu Wydawnictwa Agora na powieść sensacyjną

Julia Łapińska została laureatką pierwszej edycji konkursu Wydawnictwa Agora na powieść sensacyjną. Jej debiutancką książkę Czerwone Jezioro wyłoniono z blisko 500 zgłoszeń nadesłanych do Wydawnictwa. Autorka w ramach nagrody podpisze umowę wydawniczą z Agorą i otrzyma 10 tys. złotych na dokończenie projektu.


W styczniu br. Wydawnictwo Agora ogłosiło konkurs na powieść sensacyjną, skierowany zarówno do debiutantów, jak i do autorów z dorobkiem literackim. Aby wziąć w nim udział należało przysłać opis fabuły, minimum dwa gotowe rozdziały oraz konspekt całej książki. Do końca lutego jury w składzie: Paweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora, Paweł Sajewicz, redaktor Wydawnictwa Agora i Karolina Macios, niezależna redaktorka i autorka książek otrzymali blisko pięćset tekstów.

Wiele z nadesłanych prac operowało językiem powieści kryminalnej w sposób klasyczny. Szukaliśmy jednak czegoś wyjątkowego, co stanowiłoby nową jakość na rynku polskiej literatury sensacyjnej, który świetnie się rozwija, co można zauważyć w księgarniach. Znaleźliśmy taki tekst. Co interesujące, nie był to tekst tzw. „wyjadacza”, kogoś kto od lat funkcjonuje na tym rynku, ale debiutantki. Bardzo mnie ucieszyło, że najlepszą propozycję przysłała młoda autorka, która dzięki konkursowi będzie miała szansę zadebiutować fantastyczną książką – mówi Paweł Goźliński.

Julia Łapińska (fot. materiały prasowe)

Nagrodzona książka nosi tytuł Czerwone Jezioro a jej autorką jest Julia Łapińska, filozofka i reportażystka, absolwentka Instytutu Reportażu, publikująca m. in w tygodniku Przegląd, Polityce i Tygodniku Powszechnym. Jest laureatką konkursów na opowiadania kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Redaktor Paweł Goźliński uzasadnia wybór jury: – Zarówno na poziomie bohatera, jak i intrygi mamy do czynienia z niezwykłymi w tym gatunku rozwiązaniami literackimi. Nie jest to złamanie konwencji, ale jej rozszerzenie, pogłębienie i wydobycie wszystkiego, co najlepsze w tym rodzaju literatury jeśli chodzi o bohatera, intrygę, obserwacje społeczne i obyczajowe. Nie jest to prosty, ale fascynujący obraz rzeczywistości, a intryga trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Chciałoby się od razu zrobić i oglądać serial na podstawie Czerwonego jeziora Julii Łapińskiej. Zapamiętajcie to nazwisko.

Ogłoszenie wyników miało miejsce 15 maja br. na facebookowym profilu Wydawnictwa Agora.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu i nagrody można znaleźć stronie facebookowej oraz stronie internetowej Agory.

Dodaj komentarz