Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (27.04-15.05)

Listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe zamieszczamy na naszym portalu już od pewnego czasu. Tu mała uwaga: ze względu na charakter hurtowni – obsługa głównie małych, niezależnych i często niszowych wydawnictw – pokazywane na niej książki zdecydowanie różnią się od tytułów zajmujących czołowe miejsca na innych listach – choćby zamieszczanej przez nas listy sieci  BookBook. Stąd pomysł ich prezentacji. 


I tak na listę (27.04-15.05), i od razu na pierwsze miejsce, powraca kultowa już książka, bo to jej czwarte wydanie, Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa.
Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa). Łukasz Wiezrcrboicki chyba jako pierwsze przypomniał historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM tak o o tej opowieści napisała: Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.


Miejsca drugie i trzecia to spadkowicze: z pierwszego spadła Szkoła cięcia dwu pań Grabowskich – Alicji i Lucyny (wyd. Szarotka) , czyli poradnik ogrodniczy. Z drugiego na trzecie Nocnik na nocnikamiChłopiec Alony Frankiel (Wydawnictwo Nisza) – przesympatyczna książeczka, która pozwala maluchom bezboleśnie rozstać się z pampersami. Alona Frankel napisała i narysowała ją dla własnego synka, z miłością, humorem i bez pruderii.


Do pierwszej dziesiątki powracają na miejsce czwarte Przemiany na ziemi jako wrota do przyszłości Igora Witkowskiego (wyd. WIS-2). Na stronie wydawnictwa czytamy: Dla Ziemi (a dla Polski w szczególności) przygotowany został świetlany plan Nowego Renesansu, pozostawiającego renesans wcześniejszy daleko w tyle. Jest jednak pewien „haczyk”: pójście tą drogą wymaga zrozumienia przyczyn upadku dotychczasowego świata, a o prawdziwych przyczynach w ogóle się nie mówi. Ludzie znają uproszczenia, będące w istocie próbami wpasowania obecnych przemian w ramy wcześniejszych schematów. Jest to bardzo groźne, bo jest mechanizmem wypierania tego, co zrozumieć musimy. OGÓŁ LUDZI PRZYCZYN TYCH NIE ZNA!


Na miejscu piątym nowość – francuski bestseller przetłumaczony na 20 języków, Miłość Astrid Desborders (przekład Paweł Łapiński, wyd. Entliczek). Poetycka, pełna ciepłego humoru opowieść o miłości macierzyńskiej, z uroczymi ilustracjami autorstwa Pauline Martin.
Pewnego dnia Archibald pyta: „Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie?” „Hmm, no cóż, zdradzę ci pewien sekret…”, odpowiada mama i czule wylicza chwile spędzone razem, kiedy wszystko jest okazją do wyrażenia miłości. Każda rozkładówka przedstawia przeciwstawne sytuacje z codziennego życia rodziny i odkrywa prostą prawdę, że miłość mamy do dziecka jest bezwarunkowa. Ale największy sekret poznajemy na końcu.


Jako że matury jednak będą – koronawirus im niestraszny – na listę powraca Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym Dariusza Kulmana (wyd. Elimat). Miejsce szóste.


Vademecum survivalowe Pawła Frankowskiego i Witold Rajcherta (wyd. Paweł Frankowski) to kolejny powrót na listę. Jeśli planujesz nocować pod gołym niebem w górach i przeżyć to książka dla ciebie. Zakres omawianych w tym podręczniku zagrożeń obejmuje survival leśny, miejski, bushcraft i elementy wojskowego szkolenie SERE (przetrwanie, unikanie, opór oraz ucieczka). Miejsce siódme.


Na miejscu ósmym kolejna nowość: (Nie)zdobyta Melissy Darwood (Wydawnictwo NieZwykłe) – pierwszy tom romantycznej i pełnej miłości serii górskiej. Bohaterka musi sprostać wyzwaniu – jako dziennikarka towarzyszyć himalaiście w zdobyciu zimą szczytu K2.


Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, praca zbiorowa wydana przez
Agencję Promocji Zieleni powraca na listę – miejsce dziewiąte. W końcu mamy jeszcze wiosnę i w ogrodach pracy w bród.


Pierwszą dziesiątkę zamyka Proroctwo królowej Saby, czyli proroctwo Michaldy (wyd. Amoryka). Pełny tytuł jest dość długi: Proroctwo królowej Saby czyli Przepowiednie Michaldy albo inaczej Mądra Rozmowa Królowej ze Saby z Królem Salomonem.
Królowa Saby, nosząca czasem miano trzynastej Sybilli, wspomniana jest w trzech starożytnych źródłach pisanych: Biblii, Koranie i Kebra Nagast czyli Chwale Królów Abisynii. W europejskiej tradycji przyjęło się nazywać ową królową Saby imieniem Michalda, Arabowie z kolei mówią o niej Bilkis, podczas gdy jej autentyczne abisyńskie imię brzmi Makeda. Proroctwo Michaldy opowiada między innymi o nadchodzących dniach ostatecznych, znakach końca świata i podje wskazówki jak je rozpoznać. Proroctwo jest poprzedzone obszernym wstępem wyjaśniającym co to są proroctwa, kim są prorocy.
Tytuł zaliczył solidny spadek z miejsca trzeciego.


Uwaga: książki, które powracają do pierwszej dziesiątki zaznaczamy na naszej liście bestsellerów strzałką zieloną – awans na liście.

(źródła – m.in. strony internetowe wydawnictw)

Dodaj komentarz